"Odnosząc się do kwestii podatku, od zeszłego roku trwają rozmowy w Ministerstwie Finansów. Obecnie przygotowywany jest materiał i analiza, którą rozpatruje minister Czerwińska. (...) Mam nadzieję, że w tym roku powinno to być zaakceptowane przez Ministerstwo Finansów" - powiedział Tobiszowski.
W połowie października rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin. Jak podało wówczas Centrum Informacyjne Rządu, w projekcie - którego rozwiązania dotyczą przedsiębiorców zajmujących się wydobyciem miedzi, srebra, gazu ziemnego lub ropy naftowej - wprowadzono możliwość obniżenia kwoty podatku od kopalin o dokonane darowizny na rzecz jednostek samorządu terytorialnego, na obszarze których jest prowadzona działalność wydobywcza.
Premier Morawiecki mówił wówczas m.in., że projektowana zmiana to promocja dobrego modelu współpracy między państwem a samorządem. "Wydaje się, że znaleźliśmy bardzo dobrą formułę, nad którą zresztą będziemy dalej, w kolejnych miesiącach pracować, żeby ją jeszcze poprawiać na korzyść rozwiązań lokalnych" - powiedział wtedy szef rządu.
We wtorek przedstawiciele KGHM zapowiedzieli też wzrost średniego przerobu dziennego w kopalni Sierra Gorda w Chile.
"Uzyskanie średniorocznego przerobu dziennego na zakładzie przeróbczym w wysokości 130 tys. ton w Sierra Gorda, kopalni która jest dla nas najważniejszym aktywem zagranicznym to jest wyzwanie. (...) Mamy nadzieję, że do roku 2020 ten poziom osiągniemy" - powiedział Radosław Stach wiceprezes KGHM ds. produkcji.
Dodał, że celem KGHM-u jest pokrycie w 50 proc. zapotrzebowania na energię elektryczna z Odnawialnych Źródeł Energii. Plan ten ma zostać zrealizowany do 2030 roku.