statystyki

Różnice kursowe i opcje. Jaki przychód, taki koszt

autor: Doradca07.03.2019, 16:00
Analogicznie jest z kosztami nabycia pochodnych instrumentów finansowych. Skoro zabezpieczają one przychód, który nie był zaliczony do źródła zyski kapitałowe (ponieważ został uzyskany w 2017 r.), to i one są zaliczane do pozostałych źródeł.

Analogicznie jest z kosztami nabycia pochodnych instrumentów finansowych. Skoro zabezpieczają one przychód, który nie był zaliczony do źródła zyski kapitałowe (ponieważ został uzyskany w 2017 r.), to i one są zaliczane do pozostałych źródeł.źródło: ShutterStock

Skoro przychód ze sprzedaży akcji w 2017 r. nie był zaliczany do zysków kapitałowych, to i różnice kursowe powstałe w związku z tą transakcją oraz koszty nabycia opcji walutowych, zabezpieczających te przychody powinny być kwalifikowane do pozostałych źródeł – stwierdził dyrektor KIS w interpretacji.

Począwszy od 1 stycznia 2018 r., ustawa o CIT wyodrębnia dwa źródła przychodów: zyski kapitałowe i pozostałe źródła (w tym działalność gospodarcza). Podatnicy są zobowiązani do odrębnego ustalania dochodu z zysków kapitałowych oraz pozostałych źródeł. Muszą przyporządkowywać do danego źródła zarówno przychody, jak i koszty ich uzyskania. Podatnik musi również przyporządkowywać do właściwego źródła koszty poniesione w latach poprzednich, które nie zostały potrącone.

Z przepisów nowelizujących nie wynika jednak, jak zakwalifikować:

  • różnice kursowe związane z przychodami uzyskanymi przed 2018 r., a obecnie zaliczanymi do zysków kapitałowych;
  • koszty pochodnych instrumentów finansowych, nabytych w latach poprzednich, a zabezpieczających przychody, które obecnie są zaliczane do zysków kapitałowych.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane