statystyki

Różnice kursowe i opcje. Jaki przychód, taki koszt

autor: Doradca07.03.2019, 16:00
Analogicznie jest z kosztami nabycia pochodnych instrumentów finansowych. Skoro zabezpieczają one przychód, który nie był zaliczony do źródła zyski kapitałowe (ponieważ został uzyskany w 2017 r.), to i one są zaliczane do pozostałych źródeł.

Analogicznie jest z kosztami nabycia pochodnych instrumentów finansowych. Skoro zabezpieczają one przychód, który nie był zaliczony do źródła zyski kapitałowe (ponieważ został uzyskany w 2017 r.), to i one są zaliczane do pozostałych źródeł.źródło: ShutterStock

Skoro przychód ze sprzedaży akcji w 2017 r. nie był zaliczany do zysków kapitałowych, to i różnice kursowe powstałe w związku z tą transakcją oraz koszty nabycia opcji walutowych, zabezpieczających te przychody powinny być kwalifikowane do pozostałych źródeł – stwierdził dyrektor KIS w interpretacji.

Począwszy od 1 stycznia 2018 r., ustawa o CIT wyodrębnia dwa źródła przychodów: zyski kapitałowe i pozostałe źródła (w tym działalność gospodarcza). Podatnicy są zobowiązani do odrębnego ustalania dochodu z zysków kapitałowych oraz pozostałych źródeł. Muszą przyporządkowywać do danego źródła zarówno przychody, jak i koszty ich uzyskania. Podatnik musi również przyporządkowywać do właściwego źródła koszty poniesione w latach poprzednich, które nie zostały potrącone.

Z przepisów nowelizujących nie wynika jednak, jak zakwalifikować:

  • różnice kursowe związane z przychodami uzyskanymi przed 2018 r., a obecnie zaliczanymi do zysków kapitałowych;
  • koszty pochodnych instrumentów finansowych, nabytych w latach poprzednich, a zabezpieczających przychody, które obecnie są zaliczane do zysków kapitałowych.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane