statystyki

Jak przygotować się do raportowania schematów podatkowych?

autor: Radosław Kowalski18.02.2019, 11:07; Aktualizacja: 18.02.2019, 11:18
podatek, podatki, księgowość, rachunki, dokument, finanse

Doradca podatkowy w rozmowie z dyrektorem finansowym zwracał kilka razy uwagę na to, że chociażby ze względu na specyfikę funkcjonowania grupy, tj. udział spółki dominującej (jej kadry menedżerskiej) w funkcjonowaniu spółek z grupy, należy pochylić się nad zagadnieniem raportowania schematów.źródło: ShutterStock

KOWEX SA jest dużym podmiotem handlowo-produkcyjnym zajmującym się wytwarzaniem i dystrybucją zaawansowanych urządzeń i podzespołów elektronicznych. Firma wchodzi w skład grupy kapitałowej (niestanowiącej podatkowej grupy kapitałowej), w której jest spółką dominującą. Polityka grupy jest taka, że każda z tworzących ją spółek ma swoją własną księgowość, jednak wiele działań jest podejmowanych z istotnym udziałem wyższej kadry zarządzającej KOWEX. Przy czym spółka dominująca jako jedyna w grupie ma zawartą umowę z kancelarią doradcy podatkowego czy kancelarią prawną, a ich koszty są odpowiednio refakturowane na poszczególne spółki z grupy.

Fiskalna strategia ich funkcjonowania opiera się na zasadzie ostrożnego działania. Zarząd spółki dominującej, w skład którego wchodzą jej główni akcjonariusze, unika ryzykownych posunięć mogących doprowadzić do konfliktu z organami podatkowymi – nie stosuje agresywnej optymalizacji czy działań, które miałyby znamiona takiej. W wyniku zachęt doradcy podatkowego zarząd spółki rozważa podjęcie działań mających doprowadzić do skorzystania z ulgi innowacyjnej, a także do dokonania rozliczenia IP Box. Co ważne, żadne decyzje nie zostały jeszcze podjęte, a nawet gdy takie zapadną, spółka nie będzie podejmowała żadnych szczególnych działań reorganizacyjnych, nie zamierza bowiem wprowadzać dodatkowych zmian w sposobie funkcjonowania związanych wyłącznie z korzystaniem z ulg. Zarząd zakłada, że jeżeli zdecyduje się na korzystanie z ulg, to co najwyżej za cenę dostosowania prowadzonych ewidencji do wymogów stawianych przez prawodawcę w zakresie niezbędnym dla skorzystania z ulg.

Doradca podatkowy w rozmowie z dyrektorem finansowym zwracał kilka razy uwagę na to, że chociażby ze względu na specyfikę funkcjonowania grupy, tj. udział spółki dominującej (jej kadry menedżerskiej) w funkcjonowaniu spółek z grupy, należy pochylić się nad zagadnieniem raportowania schematów. Dopiero w lutym udało się umówić spotkanie w tej sprawie, w którym uczestniczyć mieli prezes zarządu, dyrektor finansowa spółki dominującej oraz doradca podatkowy.

• Etap 1 Dowiedzenie się, czym są schematy podatkowe

– Pani dyrektor straszy mnie tutaj jakimiś donosami, które na siebie mamy składać do fiskusa. Co oni to tam znowu wymyślili? – po krótkim przywitaniu i kurtuazyjnej wymianie kilku zdań o pogodzie prezes przeszedł do istoty spotkania.

– Niestety, trochę to ma tak właśnie działać – westchnął doradca. – Ale póki co największy problem mamy z tym, co tak naprawdę interesuje administrację skarbową.


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane