statystyki

Fiskus się myli. Ustawa o VAT nie pozwala pytać nowe firmy o kontrahentów

autor: Katarzyna Jędrzejewska18.02.2019, 10:42; Aktualizacja: 18.02.2019, 11:21
Powołuje się przy tym na art. 155 par. 1 ordynacji podatkowej. Jednak Ministerstwo Finansów wskazuje jako podstawę art. 96 ust. 4 ustawy o VAT.

Powołuje się przy tym na art. 155 par. 1 ordynacji podatkowej. Jednak Ministerstwo Finansów wskazuje jako podstawę art. 96 ust. 4 ustawy o VAT.źródło: ShutterStock

Przypomnijmy: Ile razy i z kim spotykają się przedstawiciele spółki, jak często sami bywają w siedzibie firmy? Takie pytania zadaje podatnikom (którzy chcą zarejestrować się na VAT) Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto (pisaliśmy o tym w DGP tydzień temu).

Powołuje się przy tym na art. 155 par. 1 ordynacji podatkowej. Jednak Ministerstwo Finansów wskazuje jako podstawę art. 96 ust. 4 ustawy o VAT. Obowiązek zweryfikowania VAT-R wynika z tego przepisu, ale akurat w opisywanym przypadku pytania idą dużo dalej niż katalog danych zawartych w VAT-R, do którego odnosi się wspomniany przepis. Nie ma wśród nich informacji o kontrahentach. Zapytane o to Ministerstwo Finansów zdaje się jednak tej różnicy nie dostrzegać. „Szeroki zakres pytań wynika z faktu, że w trakcie procesu rejestracji podmiotu do podatku od towarów i usług analizie podlegają wszystkie elementy zgłoszenia pod kątem ich prawidłowości i zgodności z przepisami prawa” – stwierdził resort w odpowiedzi dla DGP.

Co sądzi pan o pytaniach, które zadaje przedsiębiorcom Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto? Biuro prasowe KAS wyjaśnia, że muszą być one tak obszerne, ponieważ urząd musi zweryfikować dane zawarte we wniosku o zarejestrowanie dla celów VAT.

Odpowiedź KAS jest dość zaskakująca, bo w przypadku podmiotów rozpoczynających działalność, które złożyły zgłoszenie rejestracyjne, organ może podjąć wyłącznie czynności sprawdzające w zakresie zgodności z rzeczywistością danych podanych w zgłoszeniu VAT-R. A przecież pytania zadane w wezwaniu, o którym mówimy, wykraczają zdecydowanie poza te dane. Pytania o dane kontrahentów, ich liczbę, sposób kontaktów z nimi, częstotliwość przebywania w siedzibie spółki osoby ją reprezentującej czy o biznesowy target nie mają nic wspólnego z danymi zawartymi w zgłoszeniu VAT-R. Mogłyby one ewentualnie dotyczyć podmiotu już działającego na rynku (np. przy próbie wykreślenia podatnika z rejestru VAT), ale nie rozpoczynającego dopiero działalność gospodarczą.

KAS tłumaczy, że obowiązek zweryfikowania danych w zgłoszeniu VAT-R wynika wprost z art. 96 ust. 4 ustawy o VAT.

Sama rejestracja podatnika w rejestrze VAT jest tylko czynnością materialno-techniczną, a przesłanki do odmowy rejestracji są ściśle wymienione w art. 96 ust. 4a ustawy o VAT. Tylko w tym zakresie zatem organ może podjąć czynności sprawdzające. W trakcie rejestrowania podatnika urząd nie może prowadzić ani kontroli podatkowej, ani postępowania podatkowego, nie może więc stosować przepisów rozdziału 11 w dziale IV ordynacji podatkowej, zatytułowanego „Dowody”.

Od czytelników wiemy, że w wezwaniach jest wskazywany – jako podstawa prawna – art. 155 ordynacji podatkowej.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane