Na portalu podatkowym podatki.gov.pl 15 lutego br. zostanie uruchomiona nowa usługa Twój e-PIT, poinformowała minister finansów Teresa Czerwińska. Urząd skarbowy automatycznie przygotuje i udostępni roczne zeznanie podatkowe na podstawie danych, które posiada.

"Jutro, 15 lutego w usłudze e-PIT udostępnimy ponad 20 mln podatnikom ich zeznania roczne PIT-37 i PIT-38 za 2018 r. Skorzystanie z tej usługi to konkretne korzyści: oszczędność czasu, gwarancja bezpieczeństwa i brak ryzyka spóźnienia się z rozliczeniem. Od tego roku skrócony został czas termin zwrotu nadpłaconego podatku do maksymalnie 45 dni" - powiedziała minister Czerwińska podczas konferencji prasowej.

Podatnik samodzielnie wybierze, czy chce skorzystać z Twojego e-PIT-a sporządzonego przez administrację skarbową, czy też samodzielnie wypełnić zeznanie podatkowe. Zeznanie podatkowe będzie dostępne od 15 lutego do 30 kwietnia br.

"W ubiegłym roku Polacy złożyli 11,4 mln deklaracji w formie elektronicznej, a 5,6 mln w formie tradycyjnej papierowej" - dodała Czerwińska.

Reklama

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przygotowała 23 mln PIT-37 i 250 tys. PIT-38.

Termin zwrotu nadpłaty podatku wynikający ze złożonego przez podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych został skrócony z 3 miesięcy do 45 dni, o ile zeznanie zostanie złożone drogą elektroniczną. Jest to termin maksymalny.

Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT, ani nie odrzuci zeznania przygotowanego przez KAS, to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane.