statystyki

Nowy wyrok TSUE może zrewolucjonizować kalkulację współczynnika VAT

autor: Mariusz Szulc29.01.2019, 20:00
Chodziło o działający we Francji oddział brytyjskiego banku inwestycyjnego Morgan&Stanley. Świadczył on zarówno lokalne usługi pozwalające na odzyskanie całego VAT, jak i transakcje na rzecz centrali.

Chodziło o działający we Francji oddział brytyjskiego banku inwestycyjnego Morgan&Stanley. Świadczył on zarówno lokalne usługi pozwalające na odzyskanie całego VAT, jak i transakcje na rzecz centrali.źródło: ShutterStock

Oddziały zagranicznych firm przy wyliczaniu współczynnika do odliczania podatku naliczonego powinny brać pod uwagę także transakcje realizowane przez centralę – uznał Trybunał Sprawiedliwości UE.

Wyrok dotyczy wprawdzie rozliczeń francuskiego oddziału brytyjskiej firmy, ale zdaniem ekspertów jego tezy będą miały zastosowanie w polskiej rzeczywistości. W naszym kraju standardem jest bowiem wyliczanie współczynnika VAT na bazie jedynie polskich danych sprzedażowych.

– Nowy wyrok TSUE oznaczać może odejście tej zasady do lamusa, co dla wielu oddziałów instytucji finansowych spowodowałoby znaczące zmiany w procesie kalkulacji kwoty VAT do odliczenia – mówi Maciej Dybaś, starszy menedżer w dziale doradztwa podatkowego Crido Taxand.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane