statystyki

Doradcy podatkowi chcą zmian w dostępie do zawodu

autor: Łukasz Zalewski28.01.2019, 19:00
Samorząd proponuje natomiast, aby egzamin składał się z trzech części pisemnych: testu, przygotowania opinii podatkowej oraz napisania skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego lub kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wykaz pytań i zadań egzaminacyjnych miałaby ustalać komisja w porozumieniu z samorządem doradców podatkowych.

Samorząd proponuje natomiast, aby egzamin składał się z trzech części pisemnych: testu, przygotowania opinii podatkowej oraz napisania skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego lub kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wykaz pytań i zadań egzaminacyjnych miałaby ustalać komisja w porozumieniu z samorządem doradców podatkowych.źródło: ShutterStock

Samorząd doradców podatkowych chce, aby do zawodu dostawali się jedynie prawnicy i ekonomiści. Proponuje też zastąpienie praktyki aplikacją. Ministerstwo Finansów nie planuje jednak zaostrzenia dostępu do zawodu.

Samorząd doradców podatkowych chce, aby do zawodu dostawali się jedynie prawnicy i ekonomiści. Proponuje też zastąpienie praktyki aplikacją. Ministerstwo Finansów nie planuje jednak zaostrzenia dostępu do zawodu.

O swoim stanowisku resort poinformował w odpowiedzi na pytania DGP. Zapewnił, że pozostaje otwarty na wszelkie uwagi i postulaty służące podwyższeniu jakości usług doradztwa podatkowego, a także usprawnieniu funkcjonowania samorządu, czyli Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Ale – jak zarazem dodał – obecnie nie planuje zaostrzenia dostępu do tego zawodu.

Takie obawy pojawiają się wśród kandydatów na doradców podatkowych. Od pewnego czasu bowiem Krajowa Rada Doradców Podatkowych postuluje rozszerzenie kompetencji doradców, ale również zaostrzenie wymogów dla kandydatów. W tym kierunku zmierza opracowany przez samorząd projekt nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

  • kam(2019-01-28 19:35) Zgłoś naruszenie 181

    Typowy w Polsce korporacjonizm. Do zawodu doradcy najlepiej przygotowuje zasuwanie w biurze rachunkowym/kancelarii doradczej/prawniczej oraz indywidualna ciężka praca, plus naprawdę trudny egzamin ustny. Zamykanie zawodu dla prawników bez sensu, bo i tak najczęściej doradcy to prawnicy lub finansiści.

    Odpowiedz
  • Tomaszdy(2019-01-28 19:54) Zgłoś naruszenie 150

    Nic nie uczy tak jak praktyka... a nie żadne studia, studia to ułamek ułamka wiedzy potrzebnej w praktyce. Dlaczego jak ktoś ma tytuł np. inż to nie może zostać doradcą podatkowym?? jeżeli się nauczy i udowodni że umie??? Dlaczego znowu się coś ma zamykać?? A po drugie co to ekonomiści ludzie tylko po ekonomii i rachunkowości czy ktoś jeszcze się tam zalicza???

    Odpowiedz
  • aplikacja?(2019-01-28 20:14) Zgłoś naruszenie 155

    Aplikacja tak jak u radców i adwokatów?? Gdzie stworzyli sobie izby, które blokują młodym po studiach prawo, dostęp do rynku wmawiając, że konkurent nauczy konkurenta nawet w sprawach o których sam nie ma pojęcia, jak to jest, że ktoś po prawie siedzi w urzędzie z 10 lat przy czymś, a potem nie może przed sądem świadczyć pomocy z tego co robił 10 lat, a jakiś aplikant może co ma kilka godzin przedmiotu nauczanego przez konkurenta. Powinno się młodym dać szanse na własne ryzyko za własne pieniądze prowadzić działalność prawniczą

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • j.(2019-01-28 21:23) Zgłoś naruszenie 100

    Byłem swego czasu świadkiem, jak jeden z najbardziej znanych doradców podatkowych odniósł się z dużą rezerwą do pomysłów upraszczania prawa podatkowego twierdząc, że dobre prawo podatkowe po prostu musi być trudne i skomplikowane. No i chyba trudno się dziwić. Gdyby tak wszyscy zostali naturystami i "ubierali się" na co dzień tak, jak na naturystę przystało, krawcy niechybnie poszliby z torbami. Gdyby z kolei prawo podatkowe było czytelne, nieskomplikowane i przyjazne dla podatnika, z tym samym mogliby sobie iść doradcy podatkowi! Ale.... spoko, spoko, nie pójdą, bo koszmarne przepisy podatkowe, to niestety nie tylko polski wynalazek i przyczyny takiego stanu rzeczy są bardziej złożone, ale nikt mnie nie zmusi, żebym się cieszył z tego, że oprócz ogromu innych zadań muszę w pracy raz po raz (także np. w dniu dzisiejszym!) rozwiązywać łamigłówki podatkowe, albo w sprawie pozornie błahej występować o indywidualną interpretację, bo z przepisów, nawet czytając między wierszami, ni cholery nie wynika, jak postąpić w danej sprawie, a uczone komentarze w danym temacie przeważnie urywają się w momencie, w którym zaczyna się problem…

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • los(2019-01-28 20:29) Zgłoś naruszenie 53

    Dopuszczenie np. do zarządzania wspólnotami osób bez licencji spowodowało niepowetowane straty dla szarych obywateli nieświadomych zagrożeń. Mieliśmy gnębicieli, laików 4 lata zanim ich się pozbyliśmy. Szkody sięgają ponad 100 tys. zł. W sądach sprawy się ślimaczą. W tym czasie skłócili członków wspólnoty, tak jak są skłóceni i podzieleni ludzie w Polsce. Nie ma kto głosować uchwał. Konieczne są zmiany w prawie. Dlaczego nie bierzemy dobrych przykładów z krajów wysoko rozwiniętych w których demokracja jest od dawna, tylko wyważamy drzwi otwarte.

    Odpowiedz
  • znawca(2019-01-28 22:32) Zgłoś naruszenie 43

    Jak zwykle ci co są już członkami korporacji żądają ograniczenia wejścia tym co chcą dopiero do niej się dostać. Najlepszym przykładem były taksówki. Ci co chcieli być taksówkarzami bez licencji to podobno mieli zabijać pasażerów bo nie gwarantowali znajomości przepisów o ruchu drogowym, oszukiwać klientów obwożąc ich okrężnymi trasami itd.itd. I co ? Nic. Wożą taniej, szybciej i bezpiecznie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ada(2019-01-29 07:41) Zgłoś naruszenie 20

    Dostęp już jest utrudniany. Właśnie dodano 50% materiału na egzamin ustny, który i tak uchodzi za niesłychanie trudny oraz zmieniono na miesiąc przed materiał na egz pisemny.

    Odpowiedz
  • Todzia(2019-01-29 12:55) Zgłoś naruszenie 00

    Niech wszyscy doradcy pracujący na uczelniach , który zostali doradcami be zdawania egzaminów, spróbują zda egzaminy !!

    Odpowiedz