statystyki

Ścisłowicz: Zarabianie na własności intelektualnej w sposób pośredni to zysk kapitałowy [WYWIAD]

autor: Magdalena Majkowska17.12.2018, 08:27; Aktualizacja: 17.12.2018, 08:38
O konsekwencje podatkowe w podobnym przypadku spytał ostatnio podatnik w interpretacji z 9 listopada 2018 r. (nr 0111-KDIB1-3.4010.508.2018.1.AN). Firma zajmująca się prowadzeniem badań twierdziła, że powinna mieć przychód z działalności operacyjnej, bo jest on rezultatem jej podstawowej działalności operacyjnej, a cel transakcji (sprzedaż udziałów) jest podobny do celu komercjalizacji bezpośredniej – jest nim sprzedaż wytworzonej własności intelektualnej. Fiskus nakazał jednak przypisanie tych przychodów do zysków kapitałowych, w ślad za literalnym brzmieniem art. 7b ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy o CIT.

O konsekwencje podatkowe w podobnym przypadku spytał ostatnio podatnik w interpretacji z 9 listopada 2018 r. (nr 0111-KDIB1-3.4010.508.2018.1.AN). Firma zajmująca się prowadzeniem badań twierdziła, że powinna mieć przychód z działalności operacyjnej, bo jest on rezultatem jej podstawowej działalności operacyjnej, a cel transakcji (sprzedaż udziałów) jest podobny do celu komercjalizacji bezpośredniej – jest nim sprzedaż wytworzonej własności intelektualnej. Fiskus nakazał jednak przypisanie tych przychodów do zysków kapitałowych, w ślad za literalnym brzmieniem art. 7b ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy o CIT.źródło: ShutterStock

W 2018 r. pojawił się problem zaliczania przychodu ze sprzedaży lub licencjonowania praw własności intelektualnej do jednego z dwóch źródeł: działalności operacyjnej albo zysków kapitałowych. Czy w przyszłym roku nadal będzie on aktualny?

Faktycznie, wydawane w tej sprawie interpretacje nie były jednolite. Podatnicy stali na stanowisku, że art. 7b ust. 1 pkt 6 w zw. z art. 16b ust. 1 ustawy o CIT mówią o prawach nabytych, a nie wytworzonych. Zatem komercjalizacja bezpośrednia, która dotyczy praw wytworzonych przez firmę, powinna być klasyfikowana jako przychody z innych źródeł, a nie z zysków kapitałowych.

Druga połowa roku pokazała zmianę podejścia organów podatkowych (więcej stanowisk na korzyść zaliczenia takich przychodów do innych źródeł). Przypieczętowała to nowelizacja, która będzie obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. Z przepisów będzie wprost wynikać, że jeśli firma sprzedaje lub licencjonuje prawa własności intelektualnej wytworzone we własnym zakresie, to przychody (a tym samym odpowiadające im współmierne koszty) zalicza to źródła „operacyjnego”.

Jednak sprzedaż i licencjonowanie to niejedyna możliwość uzyskiwania przychodów z prac B+R.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane