statystyki

Poradnia podatkowa z 15 października 2018 roku

autor: Tomasz Krywan15.10.2018, 07:40; Aktualizacja: 15.10.2018, 09:23
Poradnia podatkowa z 15 października 2018 roku

Poradnia podatkowa z 15 października 2018 rokuźródło: ShutterStock

Jak dokonać korekty błędnie wykazanego świadczenia usługi budowlanej, dla której podatnikiem jest nabywca Kiedy powstaje przychód z działalności gospodarczej w przypadku sprzedaży nieruchomości Jak rozliczyć opłacane gotówką zakupy od rolników ryczałtowych Czy trzeba zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego o prowadzeniu PKPiR. 

Podatnik prowadzący firmę budowlaną korzysta z usług podwykonawców i rozlicza VAT jako nabywca świadczonych przez nich usług budowlanych. W jednym przypadku okazało się, że obowiązek podatkowy w VAT z tytułu nabytej usługi budowlanej powstał w marcu 2018 r., natomiast podatnik przez pomyłkę rozliczył podatek należny i naliczony w deklaracji VAT-7 za kwiecień 2018 r. Jak w tym przypadku dokonać korekty podatku należnego i naliczonego?

O tym, kiedy dokonywane przez podatników czynności podlegające opodatkowaniu wywołują skutki w VAT, decyduje co do zasady moment powstania obowiązku podatkowego. Dotyczy to również momentu i zakresu ujmowania tych czynności w ewidencji VAT (a w konsekwencji w przesyłanych plikach JPK_VAT) oraz w deklaracjach VAT-7/VAT-7K.

W przedstawionej sytuacji obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług budowlanych, dla których – na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy o VAT – podatnikiem jest nabywca, powstał w marcu 2018 r. W konsekwencji podatek należny z tego tytułu należy wykazać w drodze korekty deklaracji VAT-7 za marzec 2018 r. Jednocześnie, co należy podkreślić, niewykazanie podatku należnego we właściwej deklaracji VAT-7 spowodowało, że u podatnika nie powstało prawo do odliczenia tego podatku jako podatku naliczonego. Prawo do odliczania kwot podatku należnego – jako kwot podatku naliczonego – dotyczących świadczenia usług, dla których podatnikiem jest nabywca, powstaje bowiem m.in. pod warunkiem, że podatnik uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu wewnątrz wspólnotowego nabycia towarów w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek, nie później niż w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy (zob. art. 86 ust. 10b pkt 2 lit. b ustawy o VAT). W przypadku późniejszego wykazania podatku należnego podatek naliczony można wykazać tylko w bieżącej deklaracji VAT-7/VAT-7K, tj. deklaracji składanej za okres, dla którego w momencie dokonywania korekty podatku należnego nie upłynął jeszcze termin do złożenia deklaracji VAT-7/VAT-7K (zob. art. 86 ust. 10b pkt 3 w zw. z art. 86 ust. 10i ustawy o VAT).


Pozostało jeszcze 90% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane