statystyki

Wynagrodzenie za przeniesienie studentów jest z VAT

autor: Magdalena Majkowska04.10.2018, 16:00
Pytanie zadała niepubliczna uczelnia wyższa, która z powodu trudnej sytuacji finansowej likwidowała swoją działalność.

Pytanie zadała niepubliczna uczelnia wyższa, która z powodu trudnej sytuacji finansowej likwidowała swoją działalność.źródło: ShutterStock

Upadająca uczelnia, która odpłatnie przenosi na inną umowy ze studentami, świadczy usługę podlegającą opodatkowaniu – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Pytanie zadała niepubliczna uczelnia wyższa, która z powodu trudnej sytuacji finansowej likwidowała swoją działalność. Chciała zapewnić prawie 300 studentom możliwość kontynuacji nauki na analogicznych kierunkach i znalazła im miejsca w innej placówce. Przeniesienie miało być odpłatne. Wynagrodzenie od uczelni przejmującej miało zależeć od liczby studentów, którzy zdecydują się kontynuować w niej naukę, tzn. podpisać z nią umowę.

Likwidowana szkoła była przekonana, że wynagrodzenie od uczelni przejmującej będzie zwolnione z opodatkowania. Wskazała na art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT, zakładający zwolnienie dla usług kształcenia na poziomie wyższym. Powoływała się przy tym na szerokie rozumienie pojęcia usług kształcenia.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane