statystyki

Wynagrodzenie za przeniesienie studentów jest z VAT

autor: Magdalena Majkowska04.10.2018, 16:00
Pytanie zadała niepubliczna uczelnia wyższa, która z powodu trudnej sytuacji finansowej likwidowała swoją działalność.

Pytanie zadała niepubliczna uczelnia wyższa, która z powodu trudnej sytuacji finansowej likwidowała swoją działalność.źródło: ShutterStock

Upadająca uczelnia, która odpłatnie przenosi na inną umowy ze studentami, świadczy usługę podlegającą opodatkowaniu – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Pytanie zadała niepubliczna uczelnia wyższa, która z powodu trudnej sytuacji finansowej likwidowała swoją działalność. Chciała zapewnić prawie 300 studentom możliwość kontynuacji nauki na analogicznych kierunkach i znalazła im miejsca w innej placówce. Przeniesienie miało być odpłatne. Wynagrodzenie od uczelni przejmującej miało zależeć od liczby studentów, którzy zdecydują się kontynuować w niej naukę, tzn. podpisać z nią umowę.

Likwidowana szkoła była przekonana, że wynagrodzenie od uczelni przejmującej będzie zwolnione z opodatkowania. Wskazała na art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT, zakładający zwolnienie dla usług kształcenia na poziomie wyższym. Powoływała się przy tym na szerokie rozumienie pojęcia usług kształcenia.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane