Koszenie nie zawsze może być z odliczeniem VAT

autor: Patrycja Dudek13.09.2018, 07:24; Aktualizacja: 13.09.2018, 07:58
Chodziło o mężczyznę, który w ramach programu rolno-środowiskowego wykonywał czynności mające na celu ochronę rzadkich gatunków ptaków i roślin.

Chodziło o mężczyznę, który w ramach programu rolno-środowiskowego wykonywał czynności mające na celu ochronę rzadkich gatunków ptaków i roślin.źródło: ShutterStock

Chcąc odjąć VAT zapłacony w cenie usług koszenia trawy, trzeba sprzedać lub przynajmniej chcieć sprzedać biomasę – wynika z wyroku NSA.

Chodziło o mężczyznę, który w ramach programu rolno-środowiskowego wykonywał czynności mające na celu ochronę rzadkich gatunków ptaków i roślin. W związku z tym musiał m.in. terminowo kosić trawę. Prac nie wykonywał jednak sam. Zatrudnił do tego zewnętrzne firmy, którym zlecił skoszenie, zbiór i wywóz biomasy. Otrzymał za to faktury z VAT, który odliczył od podatku należnego z tytułu swojej innej działalności.

Podatku do odliczenia było sporo, natomiast w ogóle nie było podatku należnego z tytułu sprzedaży biomasy, bo przez cztery lata mężczyzna nie sprzedał jej ani grama. Tłumaczył to jej słabą jakością i brakiem rynku zbytu.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane