Koszenie nie zawsze może być z odliczeniem VAT

autor: Patrycja Dudek13.09.2018, 07:24; Aktualizacja: 13.09.2018, 07:58
Chodziło o mężczyznę, który w ramach programu rolno-środowiskowego wykonywał czynności mające na celu ochronę rzadkich gatunków ptaków i roślin.

Chodziło o mężczyznę, który w ramach programu rolno-środowiskowego wykonywał czynności mające na celu ochronę rzadkich gatunków ptaków i roślin.źródło: ShutterStock

Chcąc odjąć VAT zapłacony w cenie usług koszenia trawy, trzeba sprzedać lub przynajmniej chcieć sprzedać biomasę – wynika z wyroku NSA.

Chodziło o mężczyznę, który w ramach programu rolno-środowiskowego wykonywał czynności mające na celu ochronę rzadkich gatunków ptaków i roślin. W związku z tym musiał m.in. terminowo kosić trawę. Prac nie wykonywał jednak sam. Zatrudnił do tego zewnętrzne firmy, którym zlecił skoszenie, zbiór i wywóz biomasy. Otrzymał za to faktury z VAT, który odliczył od podatku należnego z tytułu swojej innej działalności.

Podatku do odliczenia było sporo, natomiast w ogóle nie było podatku należnego z tytułu sprzedaży biomasy, bo przez cztery lata mężczyzna nie sprzedał jej ani grama. Tłumaczył to jej słabą jakością i brakiem rynku zbytu.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane