statystyki

Przy przekazaniu drugiej raty na ZFŚS można już skorygować kwotę odpisu

autor: Magdalena Sobczak16.09.2018, 15:00
biznes, firma

ZFŚS tworzy się z corocznego odpisu podstawowego, dobrowolnych odpisów dodatkowych oraz zwiększeń.źródło: ShutterStock

 W trakcie przekazywania pierwszej raty odpisu na ZFŚS zatrudnialiśmy ponad 75 pracowników. Od tego czasu sytuacja uległa jednak zmianie – siedmiu pracowników się zwolniło, a paru przeszło na emeryturę. Teraz będziemy przekazywać drugą ratę. Czy mamy przekazać kwotę z poprzedniego wyliczenia, czy uwzględnić ten nowy stan zatrudnienia? Jakich zapisów dokonać w księgach?

ZFŚS tworzy się z corocznego odpisu podstawowego, dobrowolnych odpisów dodatkowych oraz zwiększeń. Odpisy powinny być naliczone na podstawie rzeczywistego średniorocznego zatrudnienia, przy czym ewentualną korektę w tym zakresie należy generalnie wykonać do 31 grudnia i tym samym trzeba przeprowadzić ostateczną korektę przekazanych środków pieniężnych.

W opisanej sytuacji korektę można jednak zrobić już do końca września. Szczególnie jeśli wiemy, że naliczone odpisy różnią się znacznie od rzeczywistej sytuacji. Wtedy przekazanie drugiej raty można traktować jako wstępne oszacowanie środków pieniężnych z tytułu corocznego odpisu. Proponuję dokonać obliczeń i przekazać brakującą kwotę, oczywiście dokonując odpowiednich zapisów na kontach. W opisanej sytuacji przy zmniejszeniu zatrudnienia dokonuje się zapisów:


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane