statystyki

Księgowa nie wyręczy zarządu w obowiązkach

autor: Mariusz Szulc10.09.2018, 08:48; Aktualizacja: 10.09.2018, 13:55
Spółka twierdziła, że pełnomocnik może złożyć takie oświadczenie.

Spółka twierdziła, że pełnomocnik może złożyć takie oświadczenie.źródło: ShutterStock

 Oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji podatkowej nie może podpisać pełnomocnik spółki. To obowiązek członka zarządu lub innej osoby znającej najlepiej specyfikę dokumentowanych transakcji – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Wniosek o interpretację złożyła spółka. W planach miała transakcje z podmiotami powiązanymi, co wiąże się z koniecznością sporządzania dokumentacji zgodnie z przepisami o cenach transferowych. Aby wywiązać się właściwie z tego obowiązku, firma zamierzała zatrudnić specjalistę, np. głównego księgowego. Miał on być odpowiedzialny m.in. za terminowe złożenie w urzędzie skarbowym oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji podatkowej zgodnie z art. 9a ust. 7 ustawy o CIT. W tym celu spółka chciała mu udzielić pełnomocnictwa szczególnego na urzędowym formularzu PPS-1.

Spółka twierdziła, że pełnomocnik może złożyć takie oświadczenie. Zwróciła uwagę, że pełnomocnik może skutecznie składać fiskusowi różne oświadczenia podatkowe, w tym o wspólnym rozliczeniu z małżonkiem na PIT-37 lub PIT-36, o opodatkowaniu działalności gospodarczej podatkiem liniowym czy rezygnacji ze zwolnienia dla podatników VAT rozpoczynających działalność. Nie ma więc przeszkód, aby pełnomocnik podpisał oświadczenie o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Katarzyna(2018-10-03 11:29) Zgłoś naruszenie 00

    ja całe szczęście nie muszę się martwić o swoją księgowość bo nad wszystkim czuwa Pani Grabowska z biura Gama z Białołęki.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane