statystyki

Księgowa nie wyręczy zarządu w obowiązkach

autor: Mariusz Szulc10.09.2018, 08:48; Aktualizacja: 10.09.2018, 13:55
Spółka twierdziła, że pełnomocnik może złożyć takie oświadczenie.

Spółka twierdziła, że pełnomocnik może złożyć takie oświadczenie.źródło: ShutterStock

 Oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji podatkowej nie może podpisać pełnomocnik spółki. To obowiązek członka zarządu lub innej osoby znającej najlepiej specyfikę dokumentowanych transakcji – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Wniosek o interpretację złożyła spółka. W planach miała transakcje z podmiotami powiązanymi, co wiąże się z koniecznością sporządzania dokumentacji zgodnie z przepisami o cenach transferowych. Aby wywiązać się właściwie z tego obowiązku, firma zamierzała zatrudnić specjalistę, np. głównego księgowego. Miał on być odpowiedzialny m.in. za terminowe złożenie w urzędzie skarbowym oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji podatkowej zgodnie z art. 9a ust. 7 ustawy o CIT. W tym celu spółka chciała mu udzielić pełnomocnictwa szczególnego na urzędowym formularzu PPS-1.

Spółka twierdziła, że pełnomocnik może złożyć takie oświadczenie. Zwróciła uwagę, że pełnomocnik może skutecznie składać fiskusowi różne oświadczenia podatkowe, w tym o wspólnym rozliczeniu z małżonkiem na PIT-37 lub PIT-36, o opodatkowaniu działalności gospodarczej podatkiem liniowym czy rezygnacji ze zwolnienia dla podatników VAT rozpoczynających działalność. Nie ma więc przeszkód, aby pełnomocnik podpisał oświadczenie o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Katarzyna(2018-10-03 11:29) Zgłoś naruszenie 00

    ja całe szczęście nie muszę się martwić o swoją księgowość bo nad wszystkim czuwa Pani Grabowska z biura Gama z Białołęki.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane