Poziom dochodów budżetu państwa z tytułu podatku VAT za 2018 r. planujemy na 167 mld zł; ten wynik będzie wykonany - podkreślił na czwartkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki.

"Na koniec tego roku planowane jest 167 mld zł i ten wynik będzie wykonany" - powiedział na konferencji szef rządu odnosząc się do planowanych dochodów z tytułu podatku VAT.

Morawiecki przypomniał, że dochody z tego tytułu za 2016 rok wyniosły 126 mld 600 mln zł. Zwrócił uwagę, że różnica między 2016 a 2018 rokiem wyniesie 40 mld zł.

Premier zaznaczył, że wzrost dochodów z tytułu VAT zawdzięczamy "niezwykle skutecznemu" programowi uszczelniania, poprawy ściągalności VAT. Wymienił tu takie działania, jak m.in. split payment (mechanizm podzielonej płatności) czy pełne wdrożenie jednolitego pliku kontrolnego (JPK).

Minister finansów Teresa Czerwińska w niedawnym wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" wskazywała, że tegoroczne wpływy z VAT będą na poziomie zapisanym w ustawie budżetowej, czyli 166 mld zł lub nieco wyższym.