statystyki

Nowelizacja PIT i CIT: Resort finansów dał dwa tygodnie na opinie do 150 stron

autor: Łukasz Zalewski28.08.2018, 07:45; Aktualizacja: 28.08.2018, 08:35
Wiele kontrowersji budzą propozycje dotyczące obowiązku powiadamiania fiskusa o schematach podatkowych przez promotorów.

Wiele kontrowersji budzą propozycje dotyczące obowiązku powiadamiania fiskusa o schematach podatkowych przez promotorów.źródło: ShutterStock

Opublikowany projekt nowelizacji ma niewiele wspólnego z uproszczeniem podatków – komentują eksperci. Narzekają, że resort dał partnerom społecznym zaledwie 14 dni na konsultacje.

Podkreślają, że to niezwykle krótki czas na odniesienie się do obszernych zmian spisanych na ponad 150 stronach (dodatkowe 200 stron to jego uzasadnienie).

– Idą one w przeciwnym kierunku niż zapowiadane przez rząd uproszczenia dla przedsiębiorców. I to bez wyraźnego uzasadnienia – ocenia Agnieszka Wnuk, partner w Crido.

Bezwarunkowy exit tax

– Zaproponowana forma po datku exit tax dla osób fizycznych jest bezwarunkowa i natychmiastowa – ocenia Piotr Augustyniak, partner w PATH Augustyniak, Hatylak i Wspólnicy. Jego zdaniem przepisy w tym kształcie są sprzeczne z prawem UE.

Wprawdzie projekt przewiduje możliwość wystąpienia z wnioskiem o rozłożenie na raty zapłaty całości lub części podatku na nie dłużej niż 5 lat, ale – jak podkreśla ekspert – przesłanki zostały sformułowane w sposób nieostry.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • tia(2018-08-28 10:59) Zgłoś naruszenie 00

    A czy szanowna redakcja już odkrywała, że CIT 9% może okazać się powrotem do 19%, za sprawą dodania ustępu 1d. Podatnicy, o których mowa w ust. 1 pkt 2, stosują stawkę podatku, o której mowa w tym przepisie, jeżeli: 1) posiadają status małego podatnika oraz 2) ich udział dochodów w przychodach w poprzednim roku podatkowym nie przekraczał 33%.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane