statystyki

Zasady sukcesji generalnej dotyczą również przejęć transgranicznych

autor: Łukasz Zalewski13.08.2018, 07:31; Aktualizacja: 13.08.2018, 09:16
Spółka zaznaczyła, że transakcja będzie przeprowadzona wyłącznie z przesłanek ekonomicznych

Spółka zaznaczyła, że transakcja będzie przeprowadzona wyłącznie z przesłanek ekonomicznychźródło: ShutterStock

Przeniesienie całego majątku spółki cypryjskiej na spółkę polską oznacza, że wstępuje ona we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej – orzekł WSA w Warszawie

Sprawa dotyczyła polskiej spółki, która rozważa restrukturyzację w ramach grupy kapitałowej. Plan jest taki, że skonsoliduje ona swoją działalność ze spółką cypryjską, wskutek czego zagraniczna firma (spółka przejmowana) przeniesie cały swój majątek na polski podmiot (spółkę przejmującą). Byłoby to połączenie przez przejęcie, przewidziane w kodeksie spółek handlowych.

Spółka zaznaczyła, że transakcja będzie przeprowadzona wyłącznie z przesłanek ekonomicznych. Jej celem jest bowiem uproszczenie struktury grupy kapitałowej i zmniejszenie kosztów jej funkcjonowania.

Spółka uważała, że w związku z połączeniem transgranicznym dojdzie do sukcesji genera lnej, a więc wstąpienia w prawa i obowiązki spółki cypryjskiej, zgodnie z art. 93 par. 1 pkt 1 ordynacji podatkowej. W świetle tego przepisu osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się osób prawnych wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób. Zasadę tę stosuje się też przy połączeniu przez przejęcie.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane