statystyki

Zmian w ordynacji nie będzie: Fiskus nie wyda zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami

autor: Agnieszka Pokojska06.08.2018, 09:46; Aktualizacja: 06.08.2018, 10:02
Podmioty bez oświadczenia o niezaleganiu z podatkami nie mogą przystępować do przetargów

Podmioty bez oświadczenia o niezaleganiu z podatkami nie mogą przystępować do przetargówźródło: ShutterStock

Choć w najnowszej wersji projektu nie znalazły się nowe zasady wydawania zaświadczeń o niezaleganiu z podatkami, to MF nie składa broni - wynika z odpowiedzi dla DGP

Fiskus nadal będzie odmawiał podatnikom zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami, nawet gdy decyzja będzie nieostateczna. Ministerstwo Finansów nie zdecydowało się na zmianę zasad w tym zakresie w nowej ordynacji podatkowej, która ma obowiązywać od 2020 r.

Brak zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami, gdy decyzje są jeszcze nieprawomocne, uniemożliwia dziś firmom normalne funkcjonowanie, np. udział w przetargach. Organy podatkowe twierdzą zaś, że w momencie doręczenia decyzji organu I instancji powstaje zaległość podatkowa, której, co prawda, nie można jeszcze egzekwować, ale stanowi ona przeszkodę do wydania zaświadczenia o niezaleganiu.

Dlatego też w marcu tego roku Paweł Cybulski, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej, zapowiedział, że Zespół Roboczy ds. Wspierania Podatników (tzw. zespół do spraw trudnych) przygotuje stosowną zmianę w ordynacji podatkowej. Obiecywał zrównanie zasad w stosunku do tych, które obowiązują odnośnie do składek ZUS. W tym przypadku bowiem, aby odmówić zaświadczenia o niezaleganiu, musi zapaść prawomocny wyrok.

Firmy wciąż nie mogą jeszcze liczyć na zmiany zapowiadane przez Pawła Cybulskiego, zastępcę szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Pisaliśmy o nich w artykule „Zespół do spraw trudnych opracuje korzystne zmiany” (DGP z 8 marca 2018 r., nr 48/2018).

Problem polega na tym, że dziś zasady wystawiania zaświadczeń o niezaleganiu ze składkami ZUS są dużo bardziej korzystne niż w przypadku zalegania z podatkami. W tym pierwszym przypadku, aby odmówić wydania takiego dokumentu, musi bowiem zapaść prawomocny wyrok. Powołany w grudniu 2017 r. Zespół Roboczy ds. Wspierania Podatników (tzw. zespół do spraw trudnych) miał więc przygotować zmiany w ordynacji podatkowej, które ujednolicą te zasady. Brak zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami, gdy decyzje są jeszcze nieprawomocne, uniemożliwia bowiem firmom normalne funkcjonowanie (np. udział w przetargach).

Stoimy w miejscu


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane