statystyki

Zmian w ordynacji nie będzie: Fiskus nie wyda zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami

autor: Agnieszka Pokojska06.08.2018, 09:46; Aktualizacja: 06.08.2018, 10:02
Podmioty bez oświadczenia o niezaleganiu z podatkami nie mogą przystępować do przetargów

Podmioty bez oświadczenia o niezaleganiu z podatkami nie mogą przystępować do przetargówźródło: ShutterStock

Choć w najnowszej wersji projektu nie znalazły się nowe zasady wydawania zaświadczeń o niezaleganiu z podatkami, to MF nie składa broni - wynika z odpowiedzi dla DGP

Fiskus nadal będzie odmawiał podatnikom zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami, nawet gdy decyzja będzie nieostateczna. Ministerstwo Finansów nie zdecydowało się na zmianę zasad w tym zakresie w nowej ordynacji podatkowej, która ma obowiązywać od 2020 r.

Brak zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami, gdy decyzje są jeszcze nieprawomocne, uniemożliwia dziś firmom normalne funkcjonowanie, np. udział w przetargach. Organy podatkowe twierdzą zaś, że w momencie doręczenia decyzji organu I instancji powstaje zaległość podatkowa, której, co prawda, nie można jeszcze egzekwować, ale stanowi ona przeszkodę do wydania zaświadczenia o niezaleganiu.

Dlatego też w marcu tego roku Paweł Cybulski, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej, zapowiedział, że Zespół Roboczy ds. Wspierania Podatników (tzw. zespół do spraw trudnych) przygotuje stosowną zmianę w ordynacji podatkowej. Obiecywał zrównanie zasad w stosunku do tych, które obowiązują odnośnie do składek ZUS. W tym przypadku bowiem, aby odmówić zaświadczenia o niezaleganiu, musi zapaść prawomocny wyrok.

Firmy wciąż nie mogą jeszcze liczyć na zmiany zapowiadane przez Pawła Cybulskiego, zastępcę szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Pisaliśmy o nich w artykule „Zespół do spraw trudnych opracuje korzystne zmiany” (DGP z 8 marca 2018 r., nr 48/2018).

Problem polega na tym, że dziś zasady wystawiania zaświadczeń o niezaleganiu ze składkami ZUS są dużo bardziej korzystne niż w przypadku zalegania z podatkami. W tym pierwszym przypadku, aby odmówić wydania takiego dokumentu, musi bowiem zapaść prawomocny wyrok. Powołany w grudniu 2017 r. Zespół Roboczy ds. Wspierania Podatników (tzw. zespół do spraw trudnych) miał więc przygotować zmiany w ordynacji podatkowej, które ujednolicą te zasady. Brak zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami, gdy decyzje są jeszcze nieprawomocne, uniemożliwia bowiem firmom normalne funkcjonowanie (np. udział w przetargach).

Stoimy w miejscu


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane