Publiczni nadawcy stracą miliony: Misja to nie działalność gospodarcza

autor: Patrycja Dudek16.07.2018, 08:25; Aktualizacja: 16.07.2018, 08:49
Telewizja szacuje swoją stratę na 100 mln zł

Telewizja szacuje swoją stratę na 100 mln złźródło: ShutterStock

Działalność misyjna, finansowana z abonamentu, nie jest działalnością gospodarczą. Z tego powodu Polskie Radio i TVP odliczą mniej VAT.

To efekt czwartkowych wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie regionalnych rozgłośni Polskiego Radia w Olsztynie, Rzeszowie, Koszalinie, Bydgoszczy, Gdańsku, Szczecinie, Krakowie oraz na Pomorzu i Kujawach.

Ile stracą

Polskie Radio obliczyło, że przy takiej wykładni traci 15 mln zł rocznie. – Do 2015 r. koszty Polskiego Radia z tytułu nieodliczonego VAT wynosiły rocznie ok. 4 mln zł, od 2016 r., a więc od czasu wprowadzenia pre-proporcji, oscylują w granicach 15 mln zł, a więc przyrost naszych kosztów jest ponad trzykrotny – poinformowało Polskie Radio w stanowisku przesłanym naszej redakcji.

Telewizja szacuje swoją stratę na jeszcze więcej, bo 100 mln zł. – W 2017 r. był to wzrost o kwotę około 76 mln zł. Przewidywana kwota wzrostu kosztów podatku VAT w 2018 r. w stosunku do roku 2015 wynosi ok. 100 mln zł – poinformował nas zespół rzecznika TVP.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane