statystyki

Wspólnik płaci PIT od nieoprocentowanej pożyczki od małżonka

autor: Patrycja Dudek12.07.2018, 07:20; Aktualizacja: 12.07.2018, 08:02
Żona uważała, że nie będzie musiała rozliczać z tego tytułu podatku dochodowego. Podkreślała, że podatnikiem podatku dochodowego nie jest spółka osobowa, a jej wspólnicy

Żona uważała, że nie będzie musiała rozliczać z tego tytułu podatku dochodowego. Podkreślała, że podatnikiem podatku dochodowego nie jest spółka osobowa, a jej wspólnicyźródło: ShutterStock

Nie ma zwolnienia podatkowego dla osób z I i II grupy podatkowej, gdy beneficjentem świadczenia nie jest wspólnik, tylko spółka osobowa – orzekł NSA.

Chodziło o wspólniczkę spółki komandytowej, która była zarazem żoną drugiego wspólnika. Mężczyzna udzielił spółce nieoprocentowanej pożyczki, co wiązało się z powstaniem przychodu z nieodpłatnych świadczeń.

Żona uważała, że nie będzie musiała rozliczać z tego tytułu podatku dochodowego. Podkreślała, że podatnikiem podatku dochodowego nie jest spółka osobowa, a jej wspólnicy (proporcjonalnie do udziału w zysku). Uważała zatem, że pożyczka od męża powinna być zwolniona z PIT, bo jest to osoba zaliczana do I grupy podatkowej w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn. Wskazywała na art. 21 ust.1 pkt 125 ustawy o PIT, który zwalnia z podatku dochodowego wartość nieodpłatnych świadczeń otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach zwrócił jednak uwagę, że pożyczka została udzielona spółce komandytowej, a nie żonie. – W związku z tym podatniczka musi zapłacić PIT stosownie do udziału w zysku spółki – stwierdził fiskus.

Rację przyznały mu sądy administracyjne. Zarówno WSA w Krakowie, jak i Naczelny Sąd Administracyjny uznały, że pożyczkobiorcą jest w tym przypadku spółka, a nie wspólnik.


Pozostało 19% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane