statystyki

Wspólnik płaci PIT od nieoprocentowanej pożyczki od małżonka

autor: Patrycja Dudek12.07.2018, 07:20; Aktualizacja: 12.07.2018, 08:02
Żona uważała, że nie będzie musiała rozliczać z tego tytułu podatku dochodowego. Podkreślała, że podatnikiem podatku dochodowego nie jest spółka osobowa, a jej wspólnicy

Żona uważała, że nie będzie musiała rozliczać z tego tytułu podatku dochodowego. Podkreślała, że podatnikiem podatku dochodowego nie jest spółka osobowa, a jej wspólnicyźródło: ShutterStock

Nie ma zwolnienia podatkowego dla osób z I i II grupy podatkowej, gdy beneficjentem świadczenia nie jest wspólnik, tylko spółka osobowa – orzekł NSA.

Chodziło o wspólniczkę spółki komandytowej, która była zarazem żoną drugiego wspólnika. Mężczyzna udzielił spółce nieoprocentowanej pożyczki, co wiązało się z powstaniem przychodu z nieodpłatnych świadczeń.

Żona uważała, że nie będzie musiała rozliczać z tego tytułu podatku dochodowego. Podkreślała, że podatnikiem podatku dochodowego nie jest spółka osobowa, a jej wspólnicy (proporcjonalnie do udziału w zysku). Uważała zatem, że pożyczka od męża powinna być zwolniona z PIT, bo jest to osoba zaliczana do I grupy podatkowej w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn. Wskazywała na art. 21 ust.1 pkt 125 ustawy o PIT, który zwalnia z podatku dochodowego wartość nieodpłatnych świadczeń otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach zwrócił jednak uwagę, że pożyczka została udzielona spółce komandytowej, a nie żonie. – W związku z tym podatniczka musi zapłacić PIT stosownie do udziału w zysku spółki – stwierdził fiskus.

Rację przyznały mu sądy administracyjne. Zarówno WSA w Krakowie, jak i Naczelny Sąd Administracyjny uznały, że pożyczkobiorcą jest w tym przypadku spółka, a nie wspólnik.


Pozostało jeszcze 19% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane