Fiskusa zainteresuje zysk ze zbycia walut

23.02.2009, 03:00; Aktualizacja: 17.04.2009, 09:09

Słaby złoty przyczynił się do masowego wyprzedawania walut przez Polaków. Sprzedając dziś np. dolary czy euro, kupione po niskim kursie, można sporo zarobić. Zysk z różnic kursowych firm jest opodatkowany, u osób fizycznych fiskus może żądać podatku.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

  • ciach(2009-02-23 17:05) Zgłoś naruszenie 20

    do 9:fiskus chce wyinterpretować obowiązek opodatkowania zysku z pieniędzy zainwestowanych w waluty przez osoby fizyczne z przepisów, które nic o tym nie mówią - to jest pazerność fiskusa. jeśli te pieniądze są legalnie zarobione a więc i opodatkowane - wara mu!

    Odpowiedz
  • wjw(2009-02-23 15:02) Zgłoś naruszenie 20

    Głupota i pazerność polskiego fiskusa jest porażająca.

    Odpowiedz
  • Solo(2009-02-23 09:41) Zgłoś naruszenie 10

    A jak stracę na kursie to mi zwrócą z podatku ?
    Ci złodzieje zawsze się pojawiają jak jest zysk. Jak jest strata to już moja sprawa.
    Podatki w obecnej formie to czyste złodziejstwo. Sięgają coraz głębiej do kieszeni ludzi. Ktoś im powinien w końcu dać po łapach.
    W średniowieczu król pobierał dziesięcinę i mu starczało. Teraz mamy demokrację i pobierają nam 50% - dzień wolności podatkowej przypada w czerwcu!

    Odpowiedz
  • Do 8(2009-02-23 16:31) Zgłoś naruszenie 10

    Wbrew tytułowi opodatkowaniu podlega zysk z pieniędzy zainwestowanych w waluty czyli najpierw zakup a potem sprzedaż. Sama sprzedaż czy też zakup nawet po najbardziej okazyjnym kursie nie generuje żadnego dochodu. Gdzie tutaj pazerność fiskusa?

    Odpowiedz
  • Doradca(2009-02-23 14:00) Zgłoś naruszenie 00

    Z tego co kojarze kantory są zobowiazane rejestrować wpłaty powyżej 15tyś Euro Fiskus ma oczy wszędzie ;), ale w praktyce tego nie robią, bo duże wpłaty są poza kasą ...

    Odpowiedz
  • Madry Polak po szkodzie(2009-02-23 13:14) Zgłoś naruszenie 00

    Jak dolar był po 2 złote to nie było ani jednego artykułu (za wyjątkiem artykułów za granicą) ze warto w tej cenie walutę brać z rynku.

    Ba rozpisywano się że dolar i inne waluty tracą wartość. A w tej sytuacji dobry polak ma iść do swego banku i waluty sprzedać. I taka jest prawda o naszej mądrości.

    Odpowiedz
  • ciach(2009-02-23 12:00) Zgłoś naruszenie 00

    przecież transakcja w kantorze, jeśli przynosi jakiś zysk, to tylko właścicielowi tegoż. mam powiedzmy 1000 uczciwie zarobionych i opodatkowanych euro i kupuję 5000 złotych po aktualnym kursie, to nawet tracę, bo jak będę chciał od razu kupić euro, to zapłacę więcej (różnica kursu kupna i sprzedaży). a kiedy kupuję to chyba moja sprawa, zresztą kiedy bym nie kupił, to będę miał tyle samo tyle, że w innej walucie.jak mi to us chce opodatkować, to niech pokaże w którym momencie pojawia się zysk. mam nadzieję, że ta interpretacja jest równie pokrętna jak te rodem z us

    Odpowiedz
  • Klucha(2009-02-23 08:43) Zgłoś naruszenie 00

    Kto mi udowodni kiedy kupiłem walutę w kantorze i kiedy ją sprzedałem oraz za ile? Nie ma obowiązku ujawniania w PIT tego typu operacji.
    Poza tym kto udowodni że walutę sprzedałem po wyższym kursie a nie wydałem podczas np. podróży zagranicznej - bez sprzedaży waluty nie dochodzi do realizacji zysku więc nie ma czego opodatkowywać

    Odpowiedz
  • Polski obywatel nie ma prawa zarobić(2009-02-23 13:16) Zgłoś naruszenie 00

    To jest wielce podejrzane. Stracić owszem ale zarobić.

    Odpowiedz
  • I brygadzista torowy(2009-02-23 09:43) Zgłoś naruszenie 00

    jaki zysk? POnstwo mają znowu wartość dodatkową (taki inkszy zysk jakby powiedział Pawlak)

    Odpowiedz
  • NM(2009-02-23 17:03) Zgłoś naruszenie 01

    Łohoho. Myśleliście, że zabawicie się w spekulantów walutowych i nie będzie jeszcze płacić od tego podatku?

    Odpowiedz