Wydatki na leki nie muszą wiązać się z niepełnosprawnością

17.02.2009, 03:00; Aktualizacja: 17.02.2009, 12:01

Podatnik z prawem do ulgi rehabilitacyjnej może odliczyć od dochodu wydatki na leki, nawet gdy ich przyjmowanie nie jest związane z przyczyną niepełnosprawności.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (17)

  • emerytka(2017-03-16 12:01) Zgłoś naruszenie 00

    ja mam emerytury 560zl i wykupuje keki nakwote 500zl na trzy miesiace jakiemi przysluguje odliczenie

    Odpowiedz
  • Podatnik(2012-02-20 18:35) Zgłoś naruszenie 00

    Przepisy podatkowe obowiazujace w naszym kraju sa po trzykroc przedziwne,nalezałoby sie pochylic nad emerytami,ktorzy maja zanizone emerytury,panowie ministrowie tez beda kiedys na garnuszku zus,tylko z ta roznica,ze ich emerytury beda troche wyzsze.Panowie ,ale troche wiecej człowieczeństwa i wspołczucia dla ludzi,ktorym jest ciezko,to człowiek jest najwazniejszy w tym wszystkim..

    Odpowiedz
  • azbestownik(2011-06-15 14:44) Zgłoś naruszenie 00

    mam orzeczenie lekarskie (renta z tytułu niezdolności do pracy)do 31 stycznia 2012 roku.W marcu2011r przeszedłem na emeryture-pracowałem przy przetworstwie azbestu.jakie musze zlożyc dokumenty by utrzymać dodatek rehabilitacyjny uprawniajacy do odpisu części wydatków poniesionych na zakup leków

    Odpowiedz
  • Mao(2009-10-06 23:11) Zgłoś naruszenie 00

    To jak to jest jeżeli się ma przzyznane inwalidztwo i jest się schorowanym ręcistą z najniższm świadczeniem to można wykupić leki na trzy miesiące i wtedy starać się o zwrot różnicy w podatku, bo do tej pory myślałam że należy mieć miesięczne faktóry opiewające na kwotę wyższą niż 100zł

    Odpowiedz
  • JUSTICE FOR ALL(2009-06-28 20:59) Zgłoś naruszenie 00

    co z tego ze jest ulga powyżej100 zł, kiedy ci którzy nają ok 800 zł emerytury i tak idliczą ok 5o zł , bo odliczenie jest do wysokości podatku!!! NAWET GDY TE OSOBY WYDAJĄ NA LEKI OK 3OO ZŁ I WIĘCEJ!!!

    Odpowiedz
  • Maria(2009-05-06 11:24) Zgłoś naruszenie 50

    Jestem emerytka. Od 40 roku zycia przyjmuje leki na nadcisnienie tetnicze od 2 lat lecze sie u kardiologa . Miesiecznie wydaje okolo 200 zl na leki. Czy moge odliczyc te wydatki od podatku?

    Odpowiedz
  • nuta(2009-02-25 14:40) Zgłoś naruszenie 00

    Do Schorowanej emerytki : emeryt, który choruje także może wystąpić do Zus o orzeczenie niepełnosprawności i wtedy korzysta w pełni z ulgi rehabilitacyjnej.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • tik(2009-02-19 19:27) Zgłoś naruszenie 00

    Po prostu kwota wolna powinna być co najmniej dwa razy wyższa od minimalnej emerytury rocznej i nie byłoby problemów z żadnym odliczaniem, bo nie było by podatku do zapłaty. Uproszczenie całego systemu bzdurnych ulg.

    Odpowiedz
  • do urzedników(2009-02-18 11:12) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawe, czy jakis urzednik to czyta i przyzna choc w mysli, ze przepis ten na pewno nie ułatwia zycia osobom schorowanym?! (...)

    Odpowiedz
  • zainteresowany(2009-02-17 23:58) Zgłoś naruszenie 01

    Czy ktoś oprócz zainteresowanych wyciąga z tych komentarzy jakieś wnioski czy piszemy poto żeby sobie ulżyć.

    Odpowiedz
  • Zchorowana emerytka(2009-02-17 23:56) Zgłoś naruszenie 21

    A co z emerytami, którzy znaczna część nędznej emerytury wydają na lekarstwa i nie maja orzeczenia o niepełnosprawności i nie mogą odliczyć sobie leków. Nikt o tym nie myśli. Emeryt nie choruje?

    Odpowiedz
  • Solidarny(2009-02-17 13:26) Zgłoś naruszenie 00

    Tam gdzie kończy się logika tam zaczyna się Polska! No i gitara.

    Odpowiedz
  • WaG(2009-02-17 13:10) Zgłoś naruszenie 00

    Ad. 1:
    Zgadzam się - śmieszne to i żenujące. I poniżające.
    Ale nie o krztynę człowieczeństwa tu chodzi tylko o fakt, że nie stać Nas na np. refundacje leków z prawdziwego zdarzenia.
    A w/w zwroty są tylko marnym wypełnieniem art. 67 Konstytucji RP.. Żeby było.
    Ad. 2 i 3:
    Tak, lekarze spec. -większa większość ;->) -wypisują od ręki coś takiego. Z odpisem karty leczenia z zaleceniem stosowania leków też nie ma większych problemów.

    Odpowiedz
  • zainteresowana tematem(2009-02-17 11:46) Zgłoś naruszenie 00

    ...poza tym, często bywa tak, ze lekarz specjalista odsyła pacjenta do lekarza pierwszego kontaktu...w takim wypadku jeszcze trudniej uzyskać zaswiadczenie od specjalisty!!!

    Odpowiedz
  • zainteresowana tematem(2009-02-17 11:39) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawe, który lekarz jest tak chetny do wypisywania zaswiadczeń (dodatkowych kwitów) dot.listy leków, które osoba niepełnosprawna powinna stosować??? ...

    Odpowiedz
  • Co za idiotyczny przepis ???(2009-02-17 08:50) Zgłoś naruszenie 10

    Albo ulga jest, albo jej nie ma. A tu jest jakieś takie porąbane...
    Niby dlaczego uldze podlega kwota powyżej 100 zł miesiecznie??? A dlaczego np. nie 50zł, 20zł czy jeszcze inna? 100zł to bardzo wysoka kwota stanowiąca ogromną barierę. Emeryci otrzymujący emeryturę w wysokosci 830zł ( w tym dodatek pielęgnacyjny i dodatek za przymusową prace dla Niemców w czasie wojny) często zastanawiają się co mają kupić: czy leki, czy moze konieczne, inne jedzenie ze względu na dolegliwości. Znam to doskonale "od podszewki", dlatego wiem. Leki wykupuje sie raz na 3 miesiace tylko dlatego, by móc odliczyć marną kwotę powyżej 100 zł. Rocznie na leki wydaje sie ok 1500zł, a otrzymuje sie ulgi... aż 50zł! Śmieszne to i żenujace. I poniżające tych biednych chorych.
    Czy naprawdę nie stać nas na krztę człowieczenstwa? Czy naprawdę nie możemy kosztem bogaczy dac trochę więcej tym biednym??? By mogli godnie przeżyć ten najcięższy dla nich okres? Wszak kiedyś starość i nas dopadnie.
    Szokujące...

    Odpowiedz