Trudna sytuacja gospodarcza zmusza wiele firm do redukcji zatrudnienia. Zwalnianym pracownikom są wypłacane odprawy lub odszkodowania. Pracownik otrzymujący taką wypłatę będzie musiał wykazać ją przed fiskusem.
ANALIZA
Informacje o zwolnieniach pracowników w firmach pojawiają się ostatnio każdego dnia. Redukcje zatrudnienia to skutek trudnej sytuacji ekonomicznej i gospodarczej na rynkach - polskim i światowych. Pracodawcy, aby złagodzić skutki zwolnień, wypłacają pracownikom odprawy lub odszkodowania. Dzięki temu osoba zwolniona przez jakiś czas ma środki do życia. Jednak otrzymując odszkodowanie lub odprawę, zwalniany pracownik wpada w pułapkę, bowiem w większości przypadków gotówkę otrzymaną od byłego szefa trzeba będzie wykazać przed fiskusem i opodatkować PIT. Niestety, o takich obowiązkach niewiele osób wie.
Ustawa o PIT zwalnia od podatku dochodowego różnego rodzaju świadczenia pracownicze o charakterze odszkodowawczym, ale w istocie zwolnienie takie ma charakter wyjątku. Na ten aspekt zwraca uwagę Anna Łukaszewicz-Obierska, radca prawny, wspólnik w kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr, która wyjaśnia, że wolne od podatku dochodowego mogą być otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw. Takiemu zwolnieniu podlegają np. odprawy wypłacane pracownikom stoczni na podstawie ustawy z 19 grudnia 2008 r. o postępowaniu kompensacyjnym w podmiotach o szczególnym znaczeniu dla polskiego przemysłu stoczniowego. Zwolnieniu podlegają też odszkodowania lub zadośćuczynienia otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej.
- Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT ze zwolnienia od podatku nie korzystają m.in.: określone w prawie pracy odprawy i odszkodowania z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę oraz odprawy pieniężne wypłacane pracownikom w związku z przeprowadzonym zwolnieniem grupowym - wymienia Anna Łukaszewicz-Obierska.
Zwalniany pracownik musi pamiętać, że każda tego typu odprawa będzie podlegać opodatkowaniu. W takim przypadku, zgodnie z art. 31 ustawy o PIT, na pracodawcy ciąży obowiązek obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy pracownika. Dopiero kwota pomniejszona o pobrane zaliczki będzie wypłacana pracownikom.
- Do rozważenia posłów pozostaje inicjatywa, aby w okresie spowolnienia gospodarczego odprawy wypłacane pracownikom, w szczególności w związku z przeprowadzonym zwolnieniem grupowym, podlegały zwolnieniu podatkowemu - podpowiada Anna Łukaszewicz-Obierska.
Zwolnienia pracowników pociągają za sobą konieczność dokonania ostatecznego rozliczenia finansowego pracodawcy z pracownikiem. Maciej Grela, doradca podatkowy w kancelarii Gide Loyrette Nouel, przypomina, że odprawa jest wypłatą pieniężną mającą swoje źródło w stosunku pracy, stąd też wypłacona byłemu pracownikowi należność zasadniczo będzie podlegać opodatkowaniu PIT na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o PIT (tak jak wynagrodzenie).
- Rozliczenie podatku z tytułu takiego świadczenia powinno zostać dokonane przez pracodawcę działającego w tym zakresie jako płatnik - wskazuje Maciej Grela.
Stwierdza też, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT zwolnieniu z opodatkowania podlegają m.in. otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ich ustalania wynikają wprost z odrębnych przepisów. Konstrukcja tej regulacji teoretycznie pozwala na objęcie zwolnieniem z podatku określonych świadczeń związanych z rozwiązaniem stosunku pracy (poza wyjątkami wskazanymi w ustawie o PIT).
Praktyka organów podatkowych jest tu stosunkowo restrykcyjna, co jest zgodne z zasadą ścisłej wykładni zwolnień.
- Organy kwestionują bądź to odszkodowawczy charakter świadczenia uzyskanego w związku z rozwiązaniem stosunku pracy, bądź brak bezpośredniego oparcia dla wypłacanych świadczeń w przepisach prawa (np. w przypadku odpraw uzyskiwanych przez pracowników na mocy ugody z pracodawcą) - wyjaśnia Maciej Grela.
Jego zdaniem ryzyko podatkowe i karne skarbowe związane z nieuprawnionym zastosowaniem zwolnienia (brak poboru i odprowadzenia podatków oraz dopełnienia stosownych obowiązków informacyjnych) będzie w tym przypadku obciążać przede wszystkim płatnika (pracodawcę).
Przepisy przyznają zwolnienie od PIT dla pewnej kategorii odszkodowań, ale z wyjątkiem m.in.: odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę określonych w prawie pracy oraz odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
Według Barbary Pyzel, doradcy podatkowego, takie odprawy i odszkodowania uznaje się za przychody z tytułu stosunku pracy, które są opodatkowane według skali podatkowej. Ustawodawca nie przewidział żadnych szczególnych zwolnień dla tych należności.
- W przypadku negocjacji wysokości odpraw pracownicy powinni być świadomi, czy upominają się o kwoty brutto czy netto. Odprawy nie są jednak pomniejszane o składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne - mówi Barbara Pyzel.
Ostrożność w takich negocjacjach będzie bardzo wskazana. Zwalniany pracownik musi bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że w rozliczeniu rocznym po uwzględnieniu w zeznaniu kwot z odszkodowania lub odprawy może się okazać, że trzeba będzie fiskusowi dopłacić, i to sporo. A na to pieniędzy z odprawy może już nie wystarczyć.
Z danych GUS na koniec grudnia 2008 r. wynika, że 361 zakładów pracy zadeklarowało zwolnienie w najbliższym czasie 36,9 tys. pracowników. Rok wcześniej 131 pracodawców chciało zwolnić 10,6 tys. osób. Tylko w woj. mazowieckim w ostatnim kwartale ubiegłego roku 30 firm zgłosiło plany zwolnień grupowych 6750 osób . W styczniu zamiar redukcji zatrudnienia zgłosił koncern hutniczy ArcelorMittal Poland. Z pracy ma odejść 980 osób. Z kolei Krośnieńskie Huty Szkła Krosno w ciągu roku planują zwolnić 800 osób. Najwięcej osób do zwolnienia grupowego pod koniec 2008 roku zgłosiły TP (2,3 tys.) oraz PKO BP (1,7 tys.). ŁG
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Powiązane
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama