statystyki

Ustawa naprawcza wróci do Sejmu

autor: Agnieszka Pokojska11.06.2018, 07:58; Aktualizacja: 11.06.2018, 09:12
Nowelizacja trzech ustaw koryguje zmiany obowiązujące od 2018 r.

Nowelizacja trzech ustaw koryguje zmiany obowiązujące od 2018 r.źródło: ShutterStock

Senatorowie wyłączyli z podatku minimalnego najmniejsze powierzchnie wynajmowane, np. pod automaty do kawy, czy lodówki. Przyjęli też zmiany ważne dla twórców, spadkobierców i obdarowanych.

Teraz nowelizacja trzech ustaw o PIT, CIT oraz o zryczałtowanym podatku dochodowym wróci do Sejmu. Posłowie będą musieli rozpatrzyć wprowadzoną w Senacie poprawkę do przepisów o podatku od nieruchomości komercyjnych. Zakłada ona, że daniny nie będą płacić przedsiębiorcy, którzy wynajmują do 5 proc. powierzchni budynku, np. pod bankomaty, lodówki, automaty do kawy itp. Nowelizacja istotnie modyfikuje też konstrukcję samego podatku minimalnego, m.in. w zakresie nieruchomości nim objętych (po zmianach będzie to każdy rodzaj budynków, przy czym wyłącznie wynajmowanych), czy sposobu stosowania progu 10 mln zł (będzie przysługiwał podatnikowi niezależnie od liczby posiadanych budynków).

Twórcy z preferencją

Nowelizacja trzech ustaw koryguje ponadto zmiany obowiązujące od 2018 r. Dotyczy to m.in. działalności twórczej objętej 50-proc. kosztami uzyskania przychodów. Rozszerzony został katalog twórców uprawnionych do odliczania podwyższonych kosztów. Dzięki temu z preferencji będą mogli korzystać autorzy literatury użytkowej, poradników i podręczników, twórcy gier komputerowych i niektórzy tłumacze. W trakcie senackich prac nad ustawą strona rządowa nie zgodziła się jednak na dodatkowe zmiany.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane