Nowa usługa "Twój e-PIT", którą MF planuje wprowadzić od 2019 r., jest elementem strategii ministerstwa, tj. prostych, przyjaznych i przejrzystych podatków - powiedziała minister finansów Teresa Czerwińska.

"Nowy projekt +Twój e-PIT+ będzie realizował strategię ministerstwa, tj. proste, przyjazne i przejrzyste podatki. (...) Chcemy, aby KAS przygotowała i udostępniła zeznanie podatkowe za podatnika i żeby zadziało się to już od przyszłego roku. Deklaracja będzie czekała na podatnika na Portalu Podatkowym" - powiedziała podczas poniedziałkowej konferencji Czerwińska.

"Potem PIT będzie automatycznie rozliczany. Podatnik będzie mógł zalogować się do portalu i sprawdzić poprawność e-PITu. Obok tego, wersja papierowa, tradycyjna wciąż będzie dostępna" - dodała.

Usługa "Twój e-PIT" zakłada, że podatnik nie będzie musiał wypełniać wniosków i składać deklaracji, by rozliczyć swój podatek. Zamiast tego gotowy i wypełniony "e-PIT" znajdzie się na Portalu Podatkowym

Zgodnie z założeniami projektu, Krajowa Administracja Skarbowa w 2019 r. (rozliczenie za 2018 r.) automatycznie przygotuje i udostępni w wersji elektronicznej PIT-37 i PIT-38, które będą uzupełnione na podstawie informacji od płatników oraz ze złożonych za poprzedni rok zeznań podatkowych w zakresie wskazanych odliczeń i ulg.

Od 2020 r. nowa forma rozliczeń będzie wprowadzona dla osób prowadzących działalność gospodarczą (PIT-36 i PIT-36L).