Miałeś nadpłatę - nie skorzystasz z abolicji podatkowej

03.02.2009, 03:00; Aktualizacja: 28.02.2019, 15:29

Urzędy skarbowe odmawiają podatnikom abolicji, gdy ci nie wpłacili podatku do urzędu. Zdaniem ekspertów z przepisów nie wynika, aby warunkiem uzyskania abolicji było dokonanie wpłaty. Z abolicji mogą korzystać podatnicy, którzy rozliczyli się w Polsce, oraz ci, którzy ukryli zarobki przed fiskusem.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

  • janko(2009-03-15 19:46) Zgłoś naruszenie 00

    jeżeli nie złożyłem wniosku o abolicje to co mi grozi

    Odpowiedz
  • Al(2009-02-06 17:48) Zgłoś naruszenie 00

    do 10: niestety nie może. Zgodnie z obowiązującymi przepisami (popartymi orzeczeniami jeszcze oddziałów NSA) korekta dotyczy jedynie zeznania podatkowego. Nie ma korekty oświadczenia dot. formy opodatkowania - takie miłego kwadracika na zeznaniu rocznym.
    Głupie? Głupie, ale dobre dla Skarbu Państwa...

    Odpowiedz
  • zdziwiony(2009-02-06 09:54) Zgłoś naruszenie 00

    do nr 8
    przeciez możesz złozyc korektę PIt i rozliczyc sie samemu, i złozyć wtedy wniosek o zwrot

    Odpowiedz
  • beata(2009-02-06 09:52) Zgłoś naruszenie 00

    pracaował w 2006 roku w Wali wczasie wakacji(jestem studentka), zarobiłam 2 tys.funtó, w 2007 tez gdzieś koło tego, oczywiście nie ujęłąm tego w zeznaniu podatkowym w tych latach w RP, u nas w 2006 zarobiłam 500 zł(praca na zlecenie-PIT złozony,bo pracodawca wysłał swoj do US), w 2007 nic nie zarobiłam w RP..Co powinnam teraz zrobic?a jak nie złożę podatku to co mi zrobia? aha..odebrałam podatek w tym roku z Walii, złożyłąm wniosek i jakas firma-za opłatą-spowodowałą zwrot nadpłacoego w Walli podatku, wypłacono mi go w złotówkach.Czy ktoś kompetentny moze mi napisać jakie konsekwencje mi grożą, jeżeli zachowam obecne status quo, czyli nie złoze żadnego zeznania i wniosku o umożenie...? z góry dziękuję i serdcznie pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • podatnik(2009-02-05 13:04) Zgłoś naruszenie 00

    Równość? Ustawa nie daje nawet równości między tymi co nie płacili podatku i występują o umorzenie, a tymi co uczciwie płacili podatki i występują o zwrot, ze szkodą dla tych drugich. Ktoś kto nie płacił podatku i teraz występuje o umorzenie i składa zaległe PITy, ma prawo wyboru czy rozlicza się samemu czy z małżonkiem. Natomiast ja uczciwie płaciłem podatek od dochodów zagranicznych i rozliczałem się wpólnie z żoną, bo tak było korzystniej przy metodzie proporcjonalnej. Teraz już nie mam prawa tego zmienić i rozliczyć się samemu bo ustawodawca sobie tego nie przewidział, i wychodzą takie jaja, że zamiast zwrotu wychodzi DOPŁATA, bo podatek liczy się także od polskich dochodów żony. Wychodzi na to, że trzeba było nie płacić podatku, BO TERAZ MIAŁBYM WYBÓR, rozliczyłbym bez żony i należny podatek wg. metody z progresją byłby o 80% mniejszy! To jest równość? Ktoś powinien zaskarżyć tę ustawę do Trybunału Konstytucyjnego bo daje nierówne prawa i faworyzuje tych, co nie płacili podatku!

    Odpowiedz
  • Ambra(2009-02-03 14:25) Zgłoś naruszenie 00

    US w Białymstoku zaządał tłumaczenia dokumentów z jezyka dunskiego zplaciłam 1100 zł ,zapytałam kto mi zwróci koszty?Urzędnik odpowiedział (chcesz abolicji to - twoj problem) Jak jest w innych miastach?

    Odpowiedz
  • autor(2009-02-03 13:49) Zgłoś naruszenie 00

    Widac złosliwośc i brak kompetencji w U.S a nie czy ogladaliscie program w TVP no oczywizna nie wszysccy sa tacy ale wydaje mi sie ze KOMUNA nie odeszła ci starzy aparatczycy dobrze sobie robia i sa na dobrcyh posadkach

    Odpowiedz
  • ela(2009-02-03 10:22) Zgłoś naruszenie 00

    do jana: biuro rachunkowe pobiera pieniądze za swoją pracę tak jak "jan" oraz inni za swoją; tu nie ma nadmiernej filozofii i nie rozumiem co tak bulwersuje;

    Odpowiedz
  • ela(2009-02-03 10:20) Zgłoś naruszenie 00

    W każdym przypadku urzędnicy sprawdzają najpierw czy zapłaciło się wszystkie podatki. To jest takie wewnętrzne (urzędowe) sprawdzenie o niezaleganiu. Mówiąc zwykłym językiem: wykorzystywanie kawałka władzy wobec podatników, nieuczciwość urzędnicza i bezczelność. Przoduje w tym chyba urząd skarbowy w Warszawie przy ulicy Wynalazek. Nie spotkałam do tej pory mniej przyjaznego urzędu. A przecież to my im zanosimy pieniądze. Jak nie będziemy nic robić to i podatków nie będzie. I skąd jaśnie pan (pani) urzędnik pobierze wynagrodzenie?

    Odpowiedz
  • sroka(2009-02-03 10:04) Zgłoś naruszenie 00

    Teee jasiu... sam se policz jak takis cwany;) olej biura rachunkowe... przeciez powiiny ci doplacic za mozliwosc zrobienia dla ciebie abolicji...

    Odpowiedz
  • JKM(2009-02-03 09:14) Zgłoś naruszenie 00

    Urzędnicy są bezczelni po prostu. Nie należy jednak się ich bać! Składajcie wnioski - najwyżej się odwołacie do sądu i wygracie, jeszcze wam będą odsetki płacić.

    Odpowiedz
  • jan(2009-02-03 08:05) Zgłoś naruszenie 00

    abolicja to syf, więcej kasy trzeba zapłacic biurom rachunkowym za wyliczenia niż otrzyma się zwrotu, do tego urzędasy w US nie wiedzą jakie dokumenty należy składac i kilka razy wzywają do uzupełnienia

    Odpowiedz