statystyki

Jak rozliczyć usługi doradcze od firmy z raju podatkowego

autor: Marcin Szymankiewicz16.03.2018, 07:00
kalkulator, tabela, podatki

Za nabyte usługi doradcze spółka ABC dokonuje płatności podmiotowi mającemu siedzibę w Grenadzie, a zatem nierezydentowiźródło: ShutterStock

Spółka nie ma obowiązku wystawienia odpowiednika faktury wewnętrznej na rozliczenie importu przedmiotowych usług, może go jednak wystawić w świetle praktyki organów podatkowych.

ABC sp. z o.o. (zarejestrowany podatnik VAT czynny) zajmuje się działalnością handlową. Siedziba jej działalności znajduje się na terytorium Polski. Poza Polską spółka ABC nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. 2 marca 2018 r. spółka ABC nabyła usługę doradczą dotyczącą jej ogólnej działalności od spółki X (osoba prawna) za cenę 100 000 zł. Spółka X ma siedzibę na terytoriom Grenady (uznawanej za raj podatkowy) i nie posiada w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności. Zapłaty za tę usługę spółka ABC dokonała przelewem bankowym 12 marca 2018 r. na podstawie otrzymanej tego dnia faktury z 2 marca 2018 r. na kwotę 100 000 zł. Kontrahent z Grenady nie przedstawił certyfikatu rezydencji. Jak spółka powinna rozliczyć koszty uzyskania przychodów oraz VAT od nabytej usługi? Rokiem podatkowym spółki ABC jest rok kalendarzowy. VAT i zaliczki na CIT spółka rozlicza za okresy miesięczne.

Koszty uzyskania przychodów

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT (art. 15 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r.). Zatem aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, musi:

- zostać poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztów uzyskania przychodów podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),

- być definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,

- pozostawać w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

- zostać poniesiony w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów ze źródła przychodów,

- być właściwie udokumentowany,

- nie znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodu.

Nabycie przedmiotowych usług doradczych wykazuje związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, dotyczą one bowiem ogólnej działalności spółki ABC. A zatem mogą zostać uznane za koszt uzyskania przychodów ze źródła przychodów, jakim jest działalność gospodarcza. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że zapłata za nabyte usługi doradcze nastąpiła przelewem na rachunek bankowy zagranicznego kontrahenta, a zatem zaliczeniu przedmiotowych wydatków w kwocie 100 000 zł do kosztów uzyskania przychodów nie sprzeciwia się art. 15d ustawy o CIT wyłączający z kosztów płatności gotówkowe za transakcje o wartości powyżej 15 000 zł.

Uwaga: VAT z tytułu importu usług nie podlega zaliczeniu w koszty uzyskania przychodów stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy o CIT, gdyż podlega odliczeniu w deklaracji VAT-7.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane