statystyki

Prowadzenie schroniska dla zwierząt podlega VAT

autor: Łukasz Zalewski01.03.2018, 07:14; Aktualizacja: 01.03.2018, 07:49
pies w kojcu

Sędzia wyjaśnił, że nawet jeśli byłby to tylko zwrot kosztów, to zgodnie z ustawą o VAT podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę.źródło: ShutterStock

Zwrot kosztów, który otrzymuje spółka komunalna od gminy za wykonane czynności, jest de facto wynagrodzeniem za usługę – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Sprawa dotyczyła spółki komunalnej powołanej przez miasto do prowadzenia schroniska dla zwierząt. Zasadniczo jest to zadanie własne miasta (gminy), ale zgodnie z przepisami można je powierzyć spółce komunalnej. Spółka wyjaśniła, że przedstawia gminie kalkulację poniesionych kosztów, a po jej zatwierdzeniu dostaje ich zwrot. Na tej podstawie spółka wystawia fakturę.

Spór sprowadzał się do rozstrzygnięcia, czy spółka świadczy na rzecz gminy odpłatną usługę, czy działa jako organ władzy publicznej i nie podlega VAT.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane