statystyki

Prowadzenie schroniska dla zwierząt podlega VAT

autor: Łukasz Zalewski01.03.2018, 07:14; Aktualizacja: 01.03.2018, 07:49
pies w kojcu

Sędzia wyjaśnił, że nawet jeśli byłby to tylko zwrot kosztów, to zgodnie z ustawą o VAT podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę.źródło: ShutterStock

Zwrot kosztów, który otrzymuje spółka komunalna od gminy za wykonane czynności, jest de facto wynagrodzeniem za usługę – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Sprawa dotyczyła spółki komunalnej powołanej przez miasto do prowadzenia schroniska dla zwierząt. Zasadniczo jest to zadanie własne miasta (gminy), ale zgodnie z przepisami można je powierzyć spółce komunalnej. Spółka wyjaśniła, że przedstawia gminie kalkulację poniesionych kosztów, a po jej zatwierdzeniu dostaje ich zwrot. Na tej podstawie spółka wystawia fakturę.

Spór sprowadzał się do rozstrzygnięcia, czy spółka świadczy na rzecz gminy odpłatną usługę, czy działa jako organ władzy publicznej i nie podlega VAT.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane