statystyki

PIT: Ważniejszy wydatek niż akt własności

autor: Łukasz Zalewski22.02.2018, 16:00
Teraz sprawa dotyczyła podatnika, który w 2012 r. sprzedał odziedziczone mieszkanie. Rok później wydał pieniądze na zakup od dewelopera nowej nieruchomości, tyle że zapłacił w ratach. W umowie deweloperskiej zastrzegł, że wszystkie kwoty wpłaca na poczet ceny nowego lokalu.

Teraz sprawa dotyczyła podatnika, który w 2012 r. sprzedał odziedziczone mieszkanie. Rok później wydał pieniądze na zakup od dewelopera nowej nieruchomości, tyle że zapłacił w ratach. W umowie deweloperskiej zastrzegł, że wszystkie kwoty wpłaca na poczet ceny nowego lokalu.źródło: ShutterStock

Kolejny wyrok NSA potwierdza, że kwoty wpłacone deweloperowi na poczet mieszkania są objęte ulgą w PIT, nawet gdy przeniesienie własności nastąpi z dużym opóźnieniem.

Już raz NSA orzekł tak 7 lutego 2018 r. (sygn. akt II FSK 3510/17).

Teraz sprawa dotyczyła podatnika, który w 2012 r. sprzedał odziedziczone mieszkanie. Rok później wydał pieniądze na zakup od dewelopera nowej nieruchomości, tyle że zapłacił w ratach. W umowie deweloperskiej zastrzegł, że wszystkie kwoty wpłaca na poczet ceny nowego lokalu. Umowa przenosząca własność miała być podpisana przed notariuszem dopiero po dwóch latach od sprzedaży poprzedniej nieruchomości.

Podatnik uważał, że nie jest to przeszkodą do skorzystania z ulgi na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. Z przepisu tego wynika, że zwolnienie z podatku dotyczy osoby, która w ciągu dwóch lat od sprzedaży nieruchomości wyda pieniądze na własne cele mieszkaniowe. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy stwierdził jednak, że ulga przysługuje pod warunkiem, że podatnik w ciągu dwóch lat nie tylko wyda pieniądze na nową nieruchomość, ale i stanie się jej właścicielem.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane