statystyki

Spółka powiązana też może być zakładem

autor: Mariusz Szulc12.02.2018, 19:00
Dochody uzyskane w Polsce za pośrednictwem tego zakładu powinny być tu opodatkowane.

Dochody uzyskane w Polsce za pośrednictwem tego zakładu powinny być tu opodatkowane.źródło: ShutterStock

Zagraniczne przedsiębiorstwo, które korzysta z pomocy innego powiązanego z nim podmiotu, by sprzedawać towary w Polsce, płaci CIT od uzyskanych tu dochodów. Powiązany z nim podmiot jest bowiem „zależnym przedstawicielem”, czyli zakładem w rozumieniu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania – wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Chodziło o niemiecką spółkę, należącą do międzynarodowej grupy kapitałowej. Przez lata działała w Polsce jako przedstawicielstwo handlowe innej spółki z grupy – z siedzibą w Wielkiej Brytanii. W związku z tym nie musiała tu rozliczać CIT (zgodnie z art. 5 ust. 4 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a RFN).

Potem jednak doszło do restrukturyzacji w grupie. Postanowiono, że niemiecka spółka zacznie sprzedawać towary w Polsce ze znajdującego się tu magazynu, należącego do powiązanej z nią brytyjskiej firmy. Niemiecka spółka miała płacić za magazynowanie w nim swoich produktów, a brytyjska – zajmować się (odpłatnie) obsługą transakcji, wysyłką zamówionych towarów i doradztwem biznesowym. Negocjacje handlowe i zawieranie umów z odbiorcami miały być realizowane bezpośrednio z centrali, tj. z terytorium Niemiec.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane