statystyki

Ubezpieczenie kredytu: Premia za niską szkodowość jest bez VAT

autor: Łukasz Zalewski06.02.2018, 19:00
VAT

Bank przypomniał, że świadczenie może polegać zarówno na czynieniu, jak i na powstrzymywaniu się od działania.źródło: ShutterStock

Nie ma usługi, gdy podatnik, w związku z korzystnym przebiegiem umowy ubezpieczenia, otrzymuje w momencie jej rozwiązania pieniądze od ubezpieczyciela – uznał NSA. Co innego, gdyby było to wynagrodzenie za skrócenie umowy.

Sprawa dotyczyła banku, który zawarł umowę ubezpieczenia kredytów hipotecznych z niskim udziałem własnym kredytobiorcy. Po pewnym czasie doszło do jej rozwiązania na mocy ugody. Obie strony zrzekły się wzajemnych roszczeń. Zgodziły się też, że ubezpieczyciel przyzna bankowi premię z tytułu niskiej szkodliwości.

Spór dotyczył tego, czy premia ta jest opodatkowana VAT. Bank uważał, że nie jest to wynagrodzenie ani za usługę, ani za jakąkolwiek inną czynność. Ugoda nie nakłada bowiem na bank obowiązku wykonania jakiegokolwiek świadczenia na rzecz ubezpieczyciela w zamian za premię. Ma ona jedynie związek z niską szkodowością, czyli z czynnikami zewnętrznymi, na które bank nie miał bezpośredniego wpływu i których nie kontrolował. Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku uznał inaczej – że premia jest związana z uzyskaniem korzyści przez ubezpieczyciela. Jest nią zgoda na wcześniejsze rozwiązanie umowy. Premia jest zatem odpłatnym świadczeniem usług, podlegającym opodatkowaniu – stwierdził organ.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane