Według Ministerstwa Finansów orzeczenie nie oznacza, że Polska musi znowelizować własne ustawy podatkowe. Magdalena Kobos, rzecznik prasowy MF powiedziała PAP, że krajowe regulacje zostały dostosowane do przepisów unijnych przed dwoma laty.

Zdanie MF potwierdza Marek Kolibski, doradca podatkowy ze spółki Ożóg i Wspólnicy.

"W tym przypadku wyszliśmy przed szereg. W efekcie upomnień Komisji Europejskiej w 2007 r. zmieniliśmy przepisy o PIT i CIT. Od ponad dwóch lat polscy podatnicy mogą odliczać darowizny na organizacje charytatywne działające w innych krajach UE, pod warunkiem, że mają one status równoważny do polskich podmiotów pożytku publicznego" - powiedział Marek Kolibski.

Ekspert dodał, że stanowisko ETS dotyczy jedynie darowizn przekazywanych przez podatników, a nie na przykład 1 proc. podatku, którym polscy podatnicy PIT mogą zasilać krajowe organizacje pożytku publicznego. W tym ostatnim przypadku nie chodzi bowiem o darowiznę, a o część podatku, która już została zapłacona, a która - za pośrednictwem urzędu skarbowego - ma wpłynąć na konto organizacji pożytku publicznego.

Sprawa Persche trafiła do Bundesfinanzhofu (niemiecki sąd najwyższy w dziedzinie podatków)

Unijni sędziowie wydali orzeczenie za sprawą niemieckiego obywatela, który przekazał portugalskiemu domowi opieki nad osobami starszymi darowiznę wartości ponad 18 tys. euro.

Darowiznę tę próbował odliczyć w zeznaniu za rok 2003. Urząd skarbowy odmówił mu, tłumacząc, że obdarowany dom opieki nie ma siedziby w Niemczech, a podatnik, Hein Persche, nie dołączył pokwitowania odbioru darowizny w należytej formie.

Zdaniem niemieckiego fiskusa, ulga z powodu darowizny jest możliwa tylko w przypadku, gdy trafia ona do krajowej instytucji pożytku publicznego, nie zaś zagranicznej.

Sprawa Persche trafiła do Bundesfinanzhofu (niemiecki sąd najwyższy w dziedzinie podatków). Zapytał on unijny trybunał o zgodność niemieckich przepisów z prawem UE.

Sędziowie w Luksemburgu nie mieli wątpliwości, że zasady stosowane w Niemczech są sprzeczne z fundamentalną unijną swobodą przepływu kapitałów.

Orzeczenie TS zapadło w czasie, gdy większość podatników w UE szykuje się do rozliczenia za ubiegły rok

Trybunał stwierdził jasno, że jeśli dana organizacja pożytku publicznego spełnia warunki ustanowione w innym kraju członkowskim "i ma na celu promocję identycznych interesów", "organy tego państwa członkowskiego nie mogą odmówić takiej organizacji prawa do równego traktowania z tego tylko powodu, iż nie ma ona siedziby na jego terytorium".

"Swobodny przepływ kapitału sprzeciwia się przepisom, na podstawie których w odniesieniu do darowizn dokonanych na rzecz organizacji uznanych za organizacje pożytku publicznego, skorzystanie z odliczenia od podatku jest przyznane tylko w stosunku do darowizn dokonanych na rzecz organizacji mających siedzibę na terytorium kraju" - uznali sędziowie.

Orzeczenie TS zapadło w czasie, gdy większość podatników w UE szykuje się do rozliczenia za ubiegły rok.