Ze względu na wejście w życie nowych przepisów RODO zmieniliśmy sposób
logowania do produktu i sklepu internetowego, w taki sposób aby chronić dane
osobowe zgodnie z najwyższymi standardami.
Prosimy o zmianę dotychczasowego loginu na taki, który będzie adresem
e-mail.
W lutym 2006 r. wraz z narzeczonym (obecnie jesteśmy już małżeństwem) podpisaliśmy z deweloperem umowę przedwstępną na zakup mieszkania (nie była ona w formie aktu notarialnego). Przed podpisaniem umowy ostatecznej sprzedaliśmy mieszkanie, a raczej prawa do niego. Skoro za mieszkanie w całości zapłaciliśmy w 2006 roku, to stosujemy przepisy sprzed 1 stycznia 2007 r. dotyczące podatku czy już nowe? Środki ze sprzedaży przeznaczyliśmy na budowę domu. Czy od cesji prawa do mieszkania jest PIT?
Od cesji prawa trzeba zapłacić PIT obliczony zgodnie ze skala podatkową. Cesja jest przychodem z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych.
Od 1 stycznia 2007 r. zmieniły się przepisy regulujące zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych związanych z nieruchomościami. Jednak na mocy przepisu przejściowego do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w ustawie o PIT w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r.
Do 31 grudnia 2006 r. ze zwolnienia od podatku dochodowego korzystały przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych z zastrzeżeniem art. 21 ust. 2 i 2a ustawy o PIT, m.in. w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży na: budowę własnego budynku mieszkalnego położonego w Polsce; czy na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o PIT (w tym na budowę własnego domu w Polsce), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w Polsce, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.
Katalog praw majątkowych określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT jest katalogiem zamkniętym, w którym nie mieści się cesja prawa do umowy przedwstępnej zakupu mieszkania od dewelopera. Przychody uzyskane z odpłatnej cesji takiego prawa należy uznać za przychody ze źródła przychodów w postaci kapitałów pieniężnych i praw majątkowych.
Za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.
Przepisy ustawy o PIT nie przewidują szczególnych zasad określenia dochodu z praw majątkowych. Dochody te podlegają rozliczeniu według skali podatkowej.
Trzeba zwrócić uwagę, że pani oraz pani mąż są odrębnymi podmiotami i podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych, z tego względu powinni państwo samodzielnie rozliczyć przypadający na nich dochód z tytułu przedmiotowej cesji. Ewentualne wspólne rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych małżonków, jeżeli jej możliwe, tego nie zmienia.
(EM)
PODSTAWA PRAWNA
■ Art. 6, art. 9, art. 10 ust. 1 pkt 7 i 8, art. 18, art. 22, art. 26, art. 27 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Źródło:
GP
Zapisz się na newsletter
Otrzymuj codziennie rzetelne informacje o zmianach w prawie i podatkach oraz aktualności istotne dla przedsiębiorców.
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji
kliknij tutaj.
Potwierdź zapis
Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.