statystyki

Bez podatku od przejętego kredytu

autor: Patrycja Dudek17.01.2018, 07:20; Aktualizacja: 17.01.2018, 08:03
podatek, księgowość, finanse

Zarówno WSA w Warszawie, jak i NSA orzekły, że nie musi ona płacić podatku za przejęcie kredytu, bo pieniądze ostatecznie i tak trafią na konto banku.źródło: ShutterStock

Spółka, która bierze na siebie dług innej spółki w zamian za wynagrodzenie równe kwocie należnej bankowi, nie musi dzielić się pieniędzmi z fiskusem – wynika z wyroku NSA.

Spór w tej sprawie toczyła firma A, która nabyła nieruchomość od firmy B, zadłużonej w banku z tytułu zaciągniętego kredytu. Przedsiębiorstwa dogadały się, że cena nieruchomości zostanie pomniejszona o równowartość kredytu i A spłaci dług bankowi za B. Chodziło o kwotę główną i odsetki.

Fiskus uznał, że z chwilą przejęcia kredytu za wynagrodzeniem u firmy A powstał przychód, który powinna rozliczyć. Spółka się na to nie zgadzała. Tłumaczyła, że dostała od B tylko tyle, ile będzie zobowiązana wpłacić do banku za pierwotnego kredytobiorcę, w którego miejsce weszła. Nie można więc mówić, że zarobiła na przejęciu długu. Wszak bilansowo wyszła na zero, a przychód – jak przekonywała – musi mieć trwały charakter. Dodała, że wspólnie z firmą B zdecydowały się na takie rozwiązanie po to, żeby A nie musiała zaciągać odrębnego kredytu na zakup nieruchomości i po to, żeby ograniczyć rozliczenia gotówkowe.


Pozostało jeszcze 39% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane