statystyki

Kto odsprzedaje taniej, temu oszacują obrót. Fiskus zdecyduje o VAT

autor: Patrycja Dudek11.01.2018, 17:00
Chodziło o firmę, która świadczyła usługi transportowe, spedycyjne i najmu.

Chodziło o firmę, która świadczyła usługi transportowe, spedycyjne i najmu.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który kupi towary, a następnie sprzeda je po niższej cenie, musi liczyć się z tym, że fiskus sam ustali mu podstawę opodatkowania VAT – potwierdził NSA.

Chodziło o firmę, która świadczyła usługi transportowe, spedycyjne i najmu. Kupiła samochody w transakcji pakietowej, a sześć dni później odsprzedała je znacznie taniej innym podmiotom. Cena była niższa od tej, za którą spółka sama nabyła pojazdy. Znacznie też odbiegała od rynkowej (od 50 proc. do 78 proc.). Firma tłumaczyła to w ten sposób, że obawia się pogorszenia sytuacji na rynku transportowym, chce uniknąć kosztów utrzymania zbędnych i uszkodzonych pojazdów i że nie ma doświadczenia w handlu pojazdami.

Naczelnik urzędu skarbowego uznał jednak, że spółka celowo zaniżyła ceny sprzedaży i oszacował jej podstawę opodatkowania VAT w oparciu o ceny rynkowe. Zrobił to na podstawie art. 23 ordynacji podatkowej. Nie odwołał się natomiast do art. 32 ustawy o VAT, który zawęża możliwość szacowania podstawy opodatkowania VAT (m.in. do sytuacji, gdy sprzedający i kupujący są podmiotami powiązanymi lub gdy wynagrodzenie jest niższe niż wartość rynkowa a nabywca nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego).


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • skarbona(2018-01-12 07:14) Zgłoś naruszenie 21

  "a sześć dni później odsprzedała (...) obawia się pogorszenia sytuacji na rynku". Po całych 6 dniach doszła do takiego wniosku. Drodzy podatnicy czy wy myślicie, żę my głów używamy tylko do noszenia czapki ?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • dziadek(2018-01-13 08:43) Zgłoś naruszenie 10

  Firma tłumaczyła, że nie ma doświadczenia w handlu pojazdami. Fiskus rozumiem ma. i Dlatego komornicy potrafią/potrafili coś zajętego sprzedawać za 1/10 rynkowej. Dziwię się że owi eksperci nie kierują z dużym zyskiem i powodzeniem firmami wolnorynkowymi. Tak to już jest ze na szacunek pracuje się latami działaniem a nie uchwaleniem ustawy o szacunku dla organu.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2018-01-13 17:08) Zgłoś naruszenie 00

  Banda złodziei . Aha , takim Baksikom i innym Gąsioroskim - przykładowo, jakoś "obrotu" nie szacowano ... O sprzedaży aktywów państwowych , przez mafię państwową - POniżej rozumu , nie wspomnę .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane