statystyki

Podatki w biznesie: Najważniejsze rozstrzygnięcia w 2017 roku

autor: Patrycja Dudek, Łukasz Zalewski11.01.2018, 07:00
biznes, firma

Podatki w biznesie: Oto przegląd rozstrzygnięć w 2017 rokuźródło: ShutterStock

W zeszłym roku liczba sporów sądowych nie spadła, a wręcz przeciwnie. Każdy sąd, także administracyjny, rozpoznając indywidualną sprawę, jest w swoich orzeczeniach niezawisły i podlega tylko konstytucji i ustawom. Dla podatników liczy się jednak pewność prawa i jednolitość orzecznictwa. Dlatego w naszym podsumowaniu położyliśmy główny nacisk na wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE, Trybunału Konstytucyjnego oraz uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego, które to orzecznictwo ujednolicają.

Zwróciliśmy też uwagę na wyroki kontrowersyjne oraz takie, które przełamały dotychczasową linię orzeczniczą. Staraliśmy się wskazać orzeczenia nowe, precedensowe, wyjaśniające wcześniejsze wątpliwości podatników, fiskusa i sądów, a także takie, które są szansą na ostateczne zakończenie sporów albo właśnie je otwierają. Przy opisach poszczególnych doniosłych spraw – tam, gdzie było to możliwe – zwracamy uwagę również na linie orzecznicze, jakie ukształtowały się przed zapadnięciem lub po zapadnięciu opisywanego rozstrzygnięcia trybunału lub sądu.

O ustalaniu odpowiedzialności wspólników spółek osobowych

NACZELNY SĄD ADMINISTRACYJNY: sygn. akt I FPS 6/16 uchwała NSA z 30 stycznia 2017 r.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

O CO TOCZYŁ SIĘ SPÓR: Chodziło o wspólników spółek: cywilnej, jawnej, partnerskiej oraz komplementariuszy w spółkach komandytowych i komandytowo-akcyjnych. Wszyscy oni odpowiadają za zaległości podatkowe swoich spółek na tych samych zasadach: solidarnie ze spółką i pozostałymi wspólnikami, za zobowiązania, których termin upłynął w czasie, gdy byli wspólnikami (art. 115 ordynacji podatkowej). Ich odpowiedzialność może wynikać z decyzji wydanej na spółkę lub z decyzji wydanych na nich.

Wątpliwości dotyczyły tej drugiej sytuacji, gdy zaległość wynika z decyzji o odpowiedzialności wspólnika. Spór toczył się o to, czy fiskus musi prowadzić postępowanie wobec wszystkich wspólników jednocześnie i wydać jedną decyzję na wszystkich wspólników, czy też wystarczy, że będzie je prowadził wobec jednego wybranego wspólnika, a pozostałych pociągnie do odpowiedzialności z automatu. Urzędnicy stali na stanowisku, że mogą prowadzić postępowanie wobec jednej, wybranej osoby i orzekać w nim o wysokości zobowiązania, jakie mają inni wspólnicy.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane