statystyki

Działalność w dwóch Specjalnych Strefach Ekonomicznych trzeba rozliczać odrębnie

autor: Łukasz Zalewski12.12.2017, 17:00
Spółka sądziła, że nie musi wydzielać dochodów z poszczególnych SSE.

Spółka sądziła, że nie musi wydzielać dochodów z poszczególnych SSE.źródło: ShutterStock

Po wyczerpaniu limitu zwolnienia w specjalnej strefie ekonomicznej trzeba zacząć płacić podatek dochodowy. Nie można dłużej korzystać ze zwolnienia na podstawie zezwolenia wydanego w innej strefie – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła spółki, która korzystała ze zwolnień podatkowych w specjalnej strefie ekonomicznej (SSE). Planowała rozszerzyć działalność (kolejna inwestycja) i liczyła na zwolnienie podatkowe również w innej strefie. Rodzaj działalności prowadzonej w obu strefach miał być taki sam.

Spółka wyjaśniła, że do końca sierpnia 2014 r. wykorzysta dotychczasowe limity zwolnienia z CIT przyznane w pierwszej SSE. Spór sprowadzał się do rozstrzygnięcia, czy dochód osiągany dalej w tej strefie może być objęty nowym zwolnieniem, przewidzianym dla dochodu z drugiej SSE.

Spółka sądziła, że ma takie prawo. Przypomniała, że podatnik prowadzący działalność w SSE musi odrębnie ewidencjonować dochód poza strefą (nieobjęty zwolnieniem) oraz łączny dochód osiągany na terenie stref (zwolniony). Wskazała także, że przepisy nie wymagają odrębnego ewidencjonowania dochodu zwolnionego, osiąganego w ramach poszczególnych stref. Powołała się tu zarówno na ustawę o CIT, jak i rozporządzenie z 10 grudnia 2008 r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom działającym na podstawie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenach specjalnych stref ekonomicznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 465).


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane