statystyki

Działalność w dwóch Specjalnych Strefach Ekonomicznych trzeba rozliczać odrębnie

autor: Łukasz Zalewski12.12.2017, 17:00
Spółka sądziła, że nie musi wydzielać dochodów z poszczególnych SSE.

Spółka sądziła, że nie musi wydzielać dochodów z poszczególnych SSE.źródło: ShutterStock

Po wyczerpaniu limitu zwolnienia w specjalnej strefie ekonomicznej trzeba zacząć płacić podatek dochodowy. Nie można dłużej korzystać ze zwolnienia na podstawie zezwolenia wydanego w innej strefie – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła spółki, która korzystała ze zwolnień podatkowych w specjalnej strefie ekonomicznej (SSE). Planowała rozszerzyć działalność (kolejna inwestycja) i liczyła na zwolnienie podatkowe również w innej strefie. Rodzaj działalności prowadzonej w obu strefach miał być taki sam.

Spółka wyjaśniła, że do końca sierpnia 2014 r. wykorzysta dotychczasowe limity zwolnienia z CIT przyznane w pierwszej SSE. Spór sprowadzał się do rozstrzygnięcia, czy dochód osiągany dalej w tej strefie może być objęty nowym zwolnieniem, przewidzianym dla dochodu z drugiej SSE.

Spółka sądziła, że ma takie prawo. Przypomniała, że podatnik prowadzący działalność w SSE musi odrębnie ewidencjonować dochód poza strefą (nieobjęty zwolnieniem) oraz łączny dochód osiągany na terenie stref (zwolniony). Wskazała także, że przepisy nie wymagają odrębnego ewidencjonowania dochodu zwolnionego, osiąganego w ramach poszczególnych stref. Powołała się tu zarówno na ustawę o CIT, jak i rozporządzenie z 10 grudnia 2008 r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom działającym na podstawie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenach specjalnych stref ekonomicznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 465).


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane