statystyki

Bruksela: Rozliczenia podatkowe e-sklepów na nowych zasadach

autor: Mariusz Szulc06.12.2017, 07:45; Aktualizacja: 06.12.2017, 07:50
Zakupy przez internet

Najważniejsze nowości znalazły się w nowelizacji trzech unijnych dyrektyw będących częścią tzw. Jednolitego Rynku Cyfrowego.źródło: ShutterStock

Za niewiele ponad trzy lata przedsiębiorcy handlujący w sieci rozliczą sprzedaż towarów na rzecz konsumenta z innego państwa UE według zagranicznej stawki, ale w kraju swojej siedziby. Powstanie również wspólna unijna lista rajów podatkowych. Takie zmiany przyjęła wczoraj Rada Unii Europejskiej.

Najważniejsze nowości znalazły się w nowelizacji trzech unijnych dyrektyw będących częścią tzw. Jednolitego Rynku Cyfrowego. Z myślą o firmach internetowych zmienione zostaną reguły rozliczania VAT. Będą wchodziły w życie w dwóch etapach.

VAT-MOSS do poprawki

Najpierw w 2019 r. lifting przejdą funkcjonujące już obecnie przepisy o tzw. VAT-MOSS. Pod taką nazwą kryją się regulacje, które od 2015 r. pozwalają unijnym firmom rozliczać sprzedaż usług telekomunikacyjnych, elektronicznych i nadawczych na rzecz konsumenta w kraju swojej siedziby, ale według reguł i stawek daniny obowiązujących w państwie odbiorcy. W tym celu trzeba zarejestrować się w specjalnym portalu (VAT-MOSS) i składać do właściwego urzędu skarbowego kwartalne deklaracje. Podatek wpłacany np. w Polsce jest potem przekazywany przez fiskusa do kraju, w którym mieszka odbiorca usługi.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane