statystyki

Ile osób powinno być w komisji inwentaryzacyjnej

autor: Magdalena Sobczak13.11.2017, 09:23; Aktualizacja: 14.11.2017, 11:52

Pracuję jako księgowa w jednostce budżetowej. Chcemy powołać komisję inwentaryzacyjną. Z ilu osób powinna się składać?

Czynności spisowe może wykonywać komisja inwentaryzacyjna, odrębnie powołana przez kierownika jednostki. Na jej wniosek – zespoły spisowe lub mieszane zespoły spisowe, w skład których wchodzi jeden członek komisji inwentaryzacyjnej. W polskim ustawodawstwie nie została określona liczba osób, z której powinna się składać komisja inwentaryzacyjna. Ustawa o rachunkowości nie wspomina nawet o komisji inwentaryzacyjnej. Wszystko zależy od kierownika jednostki oraz od charakteru jednostki, tj. od ilości inwentaryzowanych aktywów i pasywów, czasochłonności oraz geograficznego rozdrobnienia działalności (może się okazać, że należy zinwentaryzować majątek znajdujący się w więcej niż jednej lokalizacji). Jednak KSR w kwestii inwentaryzacji wskazał, że w jednostkach, w których średnioroczne zatrudnienie nie przekracza 10 osób, zadania komisji inwentaryzacyjnej może wykonywać jedna osoba (komisarz spisowy), jeśli niemożliwe lub ekonomicznie nieuzasadnione jest zaangażowanie do spisu co najmniej dwóch osób. I właśnie w praktyce komisja inwentaryzacyjna składa się z dwóch, trzech osób w przypadku przeprowadzania inwentaryzacji w jednej lokalizacji.

Członkami komisji inwentaryzacyjnej i zespołów spisowych powinni być pracownicy jednostki lub osoby niebędące jej pracownikami, znające przepisy dotyczące inwentaryzacji, w tym i zasady przeprowadzania spisu z natury. Członkowie komisji inwentaryzacyjnej i zespołów spisowych powinni posiadać wiedzę i umiejętności m.in. z przedmiotu i techniki spisu z natury, zasad dokumentowania jego wyników, oceny przydatności.

Członkami komisji inwentaryzacyjnej oraz zespołów spisowych nie powinny być następujące osoby:


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane