statystyki

Ile osób powinno być w komisji inwentaryzacyjnej

autor: Magdalena Sobczak13.11.2017, 09:23; Aktualizacja: 14.11.2017, 11:52

Pracuję jako księgowa w jednostce budżetowej. Chcemy powołać komisję inwentaryzacyjną. Z ilu osób powinna się składać?

Czynności spisowe może wykonywać komisja inwentaryzacyjna, odrębnie powołana przez kierownika jednostki. Na jej wniosek – zespoły spisowe lub mieszane zespoły spisowe, w skład których wchodzi jeden członek komisji inwentaryzacyjnej. W polskim ustawodawstwie nie została określona liczba osób, z której powinna się składać komisja inwentaryzacyjna. Ustawa o rachunkowości nie wspomina nawet o komisji inwentaryzacyjnej. Wszystko zależy od kierownika jednostki oraz od charakteru jednostki, tj. od ilości inwentaryzowanych aktywów i pasywów, czasochłonności oraz geograficznego rozdrobnienia działalności (może się okazać, że należy zinwentaryzować majątek znajdujący się w więcej niż jednej lokalizacji). Jednak KSR w kwestii inwentaryzacji wskazał, że w jednostkach, w których średnioroczne zatrudnienie nie przekracza 10 osób, zadania komisji inwentaryzacyjnej może wykonywać jedna osoba (komisarz spisowy), jeśli niemożliwe lub ekonomicznie nieuzasadnione jest zaangażowanie do spisu co najmniej dwóch osób. I właśnie w praktyce komisja inwentaryzacyjna składa się z dwóch, trzech osób w przypadku przeprowadzania inwentaryzacji w jednej lokalizacji.

Członkami komisji inwentaryzacyjnej i zespołów spisowych powinni być pracownicy jednostki lub osoby niebędące jej pracownikami, znające przepisy dotyczące inwentaryzacji, w tym i zasady przeprowadzania spisu z natury. Członkowie komisji inwentaryzacyjnej i zespołów spisowych powinni posiadać wiedzę i umiejętności m.in. z przedmiotu i techniki spisu z natury, zasad dokumentowania jego wyników, oceny przydatności.

Członkami komisji inwentaryzacyjnej oraz zespołów spisowych nie powinny być następujące osoby:


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane