statystyki

Dostawa mleka dla uczniów nie podlega VAT

autor: Mariusz Szulc31.10.2017, 07:29

INTERPRETACJA

Pytanie zadało miasto, w którego szkołach rozpoczęto od 1 stycznia 2017 r. specjalny program zachęcający uczniów do picia mleka. Był on finansowany z trzech źródeł: z dopłat unijnych, krajowych i pieniędzy Funduszu Promocji Mleka.

Aby zrealizować cel, szkoły musiały zawrzeć umowy na dostawę produktów z rolnikami. Miasto uważało, że będzie musiało uwzględnić takie transakcje w rozliczeniach z fiskusem. Powinny być też one dokumentowane fakturami. Na takich dokumentach samorząd nie musiałby jednak wykazywać podatku, bo transakcje będą wolne od daniny. W szkołach, gdzie mleko serwowane jest na stołówkach, podstawą ku temu będzie art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy o VAT – podkreśliło miasto. Przepis przyznaje preferencję dla usług w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą świadczonych w formach i na zasadach określonych w przepisach o pomocy społecznej i o systemie oświaty. W pozostałych placówkach dostawa mleka będzie wolna od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o VAT. Mowa w nim o preferencji dla usług w zakresie kształcenia i wychowania świadczonych przez jednostki objęte systemem oświaty. Program „Mleko w szkole” ma taki właśnie cel, a więc powinien korzystać ze zwolnienia – podsumowało miasto.


Pozostało jeszcze 87% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane