statystyki

Kilka doręczeń decyzji fiskusa, ale termin wniesienia odwołania zawsze jeden

autor: Karina Piątek16.10.2017, 07:25; Aktualizacja: 16.10.2017, 09:05
Sąd orzekł, że w tej sprawie zawinił wybrany przez podatnika pełnomocnik.

Sąd orzekł, że w tej sprawie zawinił wybrany przez podatnika pełnomocnik.źródło: ShutterStock

Nawet jeżeli organ kilkukrotnie doręcza podatnikowi i jego pełnomocnikowi tę samą decyzję, to i tak termin do wniesienia odwołania należy liczyć od dostarczenia pierwszej – wynika z wyroku NSA

Chodziło o decyzję dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Łodzi, z której wynikało, że podatnik ma dopłacić PIT za 2006 r. Została ona doręczona w trybie zastępczym 6 grudnia 2011 r., na podstawie art. 150 ordynacji podatkowej. Tryb ten polega na przyjęciu, że pismo dotarło, mimo że adresat osobiście go nie odebrał (doręczenie dorozumiane).

W tym czasie podatnik ustanowił pełnomocnika, który 29 listopada złożył w urzędzie pełnomocnictwo, a 14 grudnia, będąc w urzędzie, osobiście odebrał decyzję. Na dodatek później została ona jeszcze przesłana pełnomocnikowi – odebrał ją 27 grudnia. Następnego dnia, czyli 28 grudnia, pełnomocnik złożył od niej odwołanie.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uznał, że zostało ono złożone za późno. Policzył bowiem 14-dniowy termin od 6 grudnia (czyli dnia doręczenia decyzji w trybie zastępczym), a nie od 14 grudnia (kiedy pełnomocnik odebrał tę samą decyzję w urzędzie), ani tym bardziej od 27 grudnia (gdy pełnomocnik odebrał ją ponownie).


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane