statystyki

Kilka doręczeń decyzji fiskusa, ale termin wniesienia odwołania zawsze jeden

autor: Karina Piątek16.10.2017, 07:25; Aktualizacja: 16.10.2017, 09:05
Sąd orzekł, że w tej sprawie zawinił wybrany przez podatnika pełnomocnik.

Sąd orzekł, że w tej sprawie zawinił wybrany przez podatnika pełnomocnik.źródło: ShutterStock

Nawet jeżeli organ kilkukrotnie doręcza podatnikowi i jego pełnomocnikowi tę samą decyzję, to i tak termin do wniesienia odwołania należy liczyć od dostarczenia pierwszej – wynika z wyroku NSA

Chodziło o decyzję dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Łodzi, z której wynikało, że podatnik ma dopłacić PIT za 2006 r. Została ona doręczona w trybie zastępczym 6 grudnia 2011 r., na podstawie art. 150 ordynacji podatkowej. Tryb ten polega na przyjęciu, że pismo dotarło, mimo że adresat osobiście go nie odebrał (doręczenie dorozumiane).

W tym czasie podatnik ustanowił pełnomocnika, który 29 listopada złożył w urzędzie pełnomocnictwo, a 14 grudnia, będąc w urzędzie, osobiście odebrał decyzję. Na dodatek później została ona jeszcze przesłana pełnomocnikowi – odebrał ją 27 grudnia. Następnego dnia, czyli 28 grudnia, pełnomocnik złożył od niej odwołanie.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uznał, że zostało ono złożone za późno. Policzył bowiem 14-dniowy termin od 6 grudnia (czyli dnia doręczenia decyzji w trybie zastępczym), a nie od 14 grudnia (kiedy pełnomocnik odebrał tę samą decyzję w urzędzie), ani tym bardziej od 27 grudnia (gdy pełnomocnik odebrał ją ponownie).


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane