statystyki

Poradnia rachunkowa z 9 października

autor: Elżbieta Gaździk, Marcin Nagórek09.10.2017, 08:56; Aktualizacja: 12.10.2017, 09:56
W przypadku zachowania warunków określonych powyżej, opłata (kara) za usunięcie drzew ulegnie umorzeniu przez właściwy organ.

W przypadku zachowania warunków określonych powyżej, opłata (kara) za usunięcie drzew ulegnie umorzeniu przez właściwy organ.źródło: ShutterStock

● Jak zaewidencjonować odroczoną opłatę za wycinkę drzew

Jednostka budżetowa realizuje zadanie inwestycyjne. W toku realizacji inwestycji uzyskano decyzję o wycince drzew, w której określono liczbę drzew do wycięcia oraz ustalono opłatę za ich usunięcie (kara). Termin opłaty (kary) za usunięcie drzew odroczono na trzy lata od dnia uprawomocnienia się decyzji, pod warunkiem:

a) nasadzenia nowych drzew;

b) zachowania żywotności nowych nasadzeń przez trzy lata.

W przypadku zachowania warunków określonych powyżej, opłata (kara) za usunięcie drzew ulegnie umorzeniu przez właściwy organ.

Czy odroczoną opłatę (karę) wynikająca z decyzji należy zaksięgować na koncie 080 „Środki trwałe w budowie”, czy też w momencie jej umorzenia należy potraktować jako darowiznę i zaliczyć ją do pozostałych przychodów operacyjnych?

Zgodnie z art. 40 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, jednostki sektora finansów publicznych prowadzą rachunkowość zgodnie z ustawą o rachunkowości, z uwzględnieniem zasad określonych w ustawie powołanej na wstępie.

Uwzględniając opis zdarzenia zawarty w pytaniu, należy stwierdzić, że mamy do czynienia ze zobowiązaniami warunkowymi, tj. takimi, których realizacja jest uzależniona od zaistnienia określonego zdarzenia (w tym przypadku od zachowania żywotności nasadzonych drzew w zamian za usunięte drzewa przez trzy lata od wydania prawomocnej decyzji na ich usunięcie). Dlatego też zobowiązanie wynikające z wydanej decyzji może być zaewidencjonowane wyłącznie na koncie pozabilansowym (po stronie Ma) jako zobowiązanie warunkowe.


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane