statystyki

Poradnia rachunkowa z 9 października

autor: Elżbieta Gaździk, Marcin Nagórek09.10.2017, 08:56; Aktualizacja: 12.10.2017, 09:56
W przypadku zachowania warunków określonych powyżej, opłata (kara) za usunięcie drzew ulegnie umorzeniu przez właściwy organ.

W przypadku zachowania warunków określonych powyżej, opłata (kara) za usunięcie drzew ulegnie umorzeniu przez właściwy organ.źródło: ShutterStock

● Jak zaewidencjonować odroczoną opłatę za wycinkę drzew

Jednostka budżetowa realizuje zadanie inwestycyjne. W toku realizacji inwestycji uzyskano decyzję o wycince drzew, w której określono liczbę drzew do wycięcia oraz ustalono opłatę za ich usunięcie (kara). Termin opłaty (kary) za usunięcie drzew odroczono na trzy lata od dnia uprawomocnienia się decyzji, pod warunkiem:

a) nasadzenia nowych drzew;

b) zachowania żywotności nowych nasadzeń przez trzy lata.

W przypadku zachowania warunków określonych powyżej, opłata (kara) za usunięcie drzew ulegnie umorzeniu przez właściwy organ.

Czy odroczoną opłatę (karę) wynikająca z decyzji należy zaksięgować na koncie 080 „Środki trwałe w budowie”, czy też w momencie jej umorzenia należy potraktować jako darowiznę i zaliczyć ją do pozostałych przychodów operacyjnych?

Zgodnie z art. 40 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, jednostki sektora finansów publicznych prowadzą rachunkowość zgodnie z ustawą o rachunkowości, z uwzględnieniem zasad określonych w ustawie powołanej na wstępie.

Uwzględniając opis zdarzenia zawarty w pytaniu, należy stwierdzić, że mamy do czynienia ze zobowiązaniami warunkowymi, tj. takimi, których realizacja jest uzależniona od zaistnienia określonego zdarzenia (w tym przypadku od zachowania żywotności nasadzonych drzew w zamian za usunięte drzewa przez trzy lata od wydania prawomocnej decyzji na ich usunięcie). Dlatego też zobowiązanie wynikające z wydanej decyzji może być zaewidencjonowane wyłącznie na koncie pozabilansowym (po stronie Ma) jako zobowiązanie warunkowe.


Pozostało jeszcze 91% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane