statystyki

Mały podatnik: W 2018 r. więcej firm skorzysta z uproszczeń

autor: Agnieszka Pokojska03.10.2017, 07:58; Aktualizacja: 03.10.2017, 09:03
pieniądze, kasa, banknot

W 2018 r. uproszczony sposób rozliczeń będą mogli wybrać ci podatnicy prowadzący działalność gospodarczą (z pewnymi włączeniami), którzy w 2017 r. uzyskają przychody nie większe niż 1 078 425 złźródło: ShutterStock

Limity, od których zależą uprawnienia podatników, w przyszłym roku będą wyższe od tych obowiązujących teraz. To nie tylko efekt wzrostu kursu euro, ale też planowanych zmian.

Ministerstwo Rozwoju opublikowało projekt nowelizacji, który zakłada podwyższenie limitu uznania podatnika za małego dla celów PIT i CIT (co daje prawo np. do jednorazowej amortyzacji środków trwałych do kwoty 50 tys. euro i zastosowania 15 proc. stawki CIT). Obecnie wynosi on 1,2 mln euro i miałby wzrosnąć do 2 mln euro. Resort szacuje, że dochody państwa, w pierwszym roku obowiązywania zmiany, zmniejszyłyby się o około 582 mln zł.

Tak jak obecnie kwota w euro, miałaby być przeliczana na polską walutę po średnim kursie ogłoszonym przez NBP na pierwszy dzień roboczy października poprzedzającego rok podatkowy (i zaokrąglana do 1 tys. zł). Dla kwot ustalanych dla przyszłego roku będzie to kurs z wczoraj (z poniedziałku), tj. 4,3137 zł za euro.

Mały podatnik


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane