statystyki

Spory o inkaso rozstrzygnie uchwała NSA

autor: Patrycja Dudek27.09.2017, 07:30; Aktualizacja: 27.09.2017, 08:24
prawo

Spór toczy się o to, czy taka bonifikata zmniejsza wynagrodzenie OZZ z tytułu inkasa.źródło: ShutterStock

Siedmiu sędziów NSA odpowie, czy koszty działalności potrącane przez organizacje zbiorowego zarządzania są wynagrodzeniem za usługę objętym VAT.

Postanowił o tym wczoraj zwykły skład Naczelnego Sądu Administracyjnego. Zadał też drugie pytanie, na które NSA odpowie w szerszym, siedmioosobowym składzie – czy odsetki narosłe od środków zgromadzonych przez organizacje zbiorowego zarządzania (OZZ) na rachunkach bankowych mogą pomniejszać wynagrodzenie OZZ, jeśli faktycznie podlega ono opodatkowaniu VAT. Słowem, czy mogą być traktowane jako bonifikata pomniejszająca podstawę opodatkowania VAT.

Inkaso to koszty działalności OZZ, które organizacje te potrącają sobie od opłat reprograficznych, zanim rozdysponowują je pomiędzy artystów, twórców i wykonawców. Opłaty reprograficzne są pobierane przez OZZ od producentów i importerów urządzeń kopiujących i czystych nośników.

Fiskus przez lata brał VAT od opłat reprograficznych, ale wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE pokazał, że taka praktyka była błędem. W styczniu 2017 r. TSUE orzekł bowiem, że opłaty nie są wynagrodzeniem za usługę i w związku z tym nie podlegają VAT (sygn. akt C-37/16).


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane