statystyki

Jak przeprowadzić zmiany w paragrafie 601

autor: Marcin Nagórek25.09.2017, 11:30; Aktualizacja: 25.09.2017, 11:41
Z korelacji ww. norm prawnych i orzecznictwa wynika więc, że brak określenia wspomnianych zasad przez radę gminy powoduje brak możliwości wykonywania zadań w tym zakresie przez organ wykonawczy, czyli wójta

Z korelacji ww. norm prawnych i orzecznictwa wynika więc, że brak określenia wspomnianych zasad przez radę gminy powoduje brak możliwości wykonywania zadań w tym zakresie przez organ wykonawczy, czyli wójtaźródło: ShutterStock

Jestem skarbnikiem i przygotowuję zmiany w budżecie gminy. W dziale 400 - Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz i wodę, rozdziale 40095 - Pozostała działalność, paragrafie 601 - Wydatki na zakup i objęcie akcji, wniesienie wkładów do spółek prawa handlowego (...) chcemy przeznaczyć 200 tys. zł na wkład i objęcie udziałów przez gminę w kapitale spółki komunalnej. Czy będzie to prawidłowa operacja? Nie mamy żadnej uchwały w gminie w sprawie wnoszenia akcji czy udziałów.

Po pierwsze, jak podano, gmina planuje zaklasyfikować wydatek w dziale 400 - Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz i wodę, rozdziale 40095 - Pozostała działalność, paragrafie 601 - Wydatki na zakup i objęcie akcji, wniesienie wkładów do spółek prawa handlowego oraz na uzupełnienie funduszy statutowych banków państwowych i innych instytucji finansowych. Wskazana klasyfikacja budżetowa wydatku jest zgodna z rozporządzeniem ministra finansów w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych.

Jednak problem jest gdzie indziej, a wynika to przede wszystkim z tego, że wydatek ma być przeznaczony na wkład i objęcie udziałów przez gminę w podwyższonym kapitale zakładowym spółki komunalnej. A, co istotne, w gminie nie ma uchwały w sprawie określenia zasad wnoszenia, cofania i zbywania udziałów i akcji przez wójta.

Ponadto warto zauważyć, że w odniesieniu do gmin podział zadań w zakresie zarządu mieniem komunalnym (a do takiej kategorii należy zaliczyć nabywanie udziałów i zwiększanie kapitału zakładowego spółek handlowych) wynika z art. 18 ust. 2 pkt 9 i art. 30 ust. 2 pkt 3 ustawy o samorządzie gminnym. Wójtowi ustawodawca przypisał uprawnienia w zakresie gospodarowania mieniem komunalnym (art. 30 ust. 2 pkt 3 ustawy). Do rady gminy zgodnie z art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. g należy zaś podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych gminy przekraczających zakres zwykłego zarządu, dotyczących określania zasad wnoszenia, cofania i zbywania udziałów i akcji przez wójta.

Z wymienionych regulacji należy wnioskować, że rada gminy zobowiązana jest do określenia zasad wnoszenia, cofania i zbywania udziałów i akcji, bez możliwości scedowania choćby części swoich uprawnień na wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Rola organu wykonawczego sprowadza się tylko i wyłącznie do wykonania uchwały organu stanowiącego.


Pozostało jeszcze 48% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane