statystyki

Jak przeprowadzić zmiany w paragrafie 601

autor: Marcin Nagórek25.09.2017, 11:30; Aktualizacja: 25.09.2017, 11:41
Z korelacji ww. norm prawnych i orzecznictwa wynika więc, że brak określenia wspomnianych zasad przez radę gminy powoduje brak możliwości wykonywania zadań w tym zakresie przez organ wykonawczy, czyli wójta

Z korelacji ww. norm prawnych i orzecznictwa wynika więc, że brak określenia wspomnianych zasad przez radę gminy powoduje brak możliwości wykonywania zadań w tym zakresie przez organ wykonawczy, czyli wójtaźródło: ShutterStock

Jestem skarbnikiem i przygotowuję zmiany w budżecie gminy. W dziale 400 - Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz i wodę, rozdziale 40095 - Pozostała działalność, paragrafie 601 - Wydatki na zakup i objęcie akcji, wniesienie wkładów do spółek prawa handlowego (...) chcemy przeznaczyć 200 tys. zł na wkład i objęcie udziałów przez gminę w kapitale spółki komunalnej. Czy będzie to prawidłowa operacja? Nie mamy żadnej uchwały w gminie w sprawie wnoszenia akcji czy udziałów.

Po pierwsze, jak podano, gmina planuje zaklasyfikować wydatek w dziale 400 - Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz i wodę, rozdziale 40095 - Pozostała działalność, paragrafie 601 - Wydatki na zakup i objęcie akcji, wniesienie wkładów do spółek prawa handlowego oraz na uzupełnienie funduszy statutowych banków państwowych i innych instytucji finansowych. Wskazana klasyfikacja budżetowa wydatku jest zgodna z rozporządzeniem ministra finansów w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych.

Jednak problem jest gdzie indziej, a wynika to przede wszystkim z tego, że wydatek ma być przeznaczony na wkład i objęcie udziałów przez gminę w podwyższonym kapitale zakładowym spółki komunalnej. A, co istotne, w gminie nie ma uchwały w sprawie określenia zasad wnoszenia, cofania i zbywania udziałów i akcji przez wójta.

Ponadto warto zauważyć, że w odniesieniu do gmin podział zadań w zakresie zarządu mieniem komunalnym (a do takiej kategorii należy zaliczyć nabywanie udziałów i zwiększanie kapitału zakładowego spółek handlowych) wynika z art. 18 ust. 2 pkt 9 i art. 30 ust. 2 pkt 3 ustawy o samorządzie gminnym. Wójtowi ustawodawca przypisał uprawnienia w zakresie gospodarowania mieniem komunalnym (art. 30 ust. 2 pkt 3 ustawy). Do rady gminy zgodnie z art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. g należy zaś podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych gminy przekraczających zakres zwykłego zarządu, dotyczących określania zasad wnoszenia, cofania i zbywania udziałów i akcji przez wójta.

Z wymienionych regulacji należy wnioskować, że rada gminy zobowiązana jest do określenia zasad wnoszenia, cofania i zbywania udziałów i akcji, bez możliwości scedowania choćby części swoich uprawnień na wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Rola organu wykonawczego sprowadza się tylko i wyłącznie do wykonania uchwały organu stanowiącego.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane