statystyki

Został tydzień na ubieganie się o zwrot VAT z UE

autor: Łukasz Zalewski25.09.2017, 19:00
Zwrot VAT nie przysługuje, jeśli nabyte towary zostały nieprawidłowo zafakturowane.

Zwrot VAT nie przysługuje, jeśli nabyte towary zostały nieprawidłowo zafakturowane.źródło: ShutterStock

W tym roku wnioski VAT-REF o zwrot podatku zapłaconego w innych krajach UE od zakupów dokonanych w zeszłym roku można składać do 2 października.

Co do zasady termin ten mija z końcem września, jednak w tym roku 30 września to sobota, więc termin przesuwa się na pierwszy dzień roboczy, czyli 2 października.

Możliwość uzyskania zwrotu przewiduje dyrektywa 2008/9/WE oraz poszczególne przepisy ustawy o VAT (art. 89 ust. 1 i następne, w tym ust. 1h). Przede wszystkim wniosek w tym zakresie mogą złożyć podatnicy, którzy spełniają określone warunki. Po pierwsze, chodzi o takich przedsiębiorców, którzy w kraju Unii Europejskiej, gdzie zapłacili VAT i domagają się jego zwrotu, nie mają siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności, miejsca zamieszkania ani nawet zwykłego miejsca pobytu. Po drugie, o zwrot mogą ubiegać się jedynie podatnicy VAT czynni. Po trzecie, chodzi o zakupy towarów i usług za granicą (w państwach UE), które następnie zostały wykorzystane – w całości lub częściowo – przez podatnika do działalności opodatkowanej VAT w Polsce. Nie mogą to być wydatki na cele prywatne. Po czwarte, zwrot może dotyczyć jedynie podatku od takich zakupów za granicą, które dają w Polsce prawo do odliczenia. Przykładowo można więc występować o zwroty VAT od zakupu paliwa do samochodów, opłat za przejazd autostradami, naprawy pojazdu czy zakup wyposażenia firmy. Ważne jest też właściwe udokumentowanie zakupów fakturami lub rachunkami.


Pozostało jeszcze 49% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane