statystyki

Został tydzień na ubieganie się o zwrot VAT z UE

autor: Łukasz Zalewski25.09.2017, 19:00
Zwrot VAT nie przysługuje, jeśli nabyte towary zostały nieprawidłowo zafakturowane.

Zwrot VAT nie przysługuje, jeśli nabyte towary zostały nieprawidłowo zafakturowane.źródło: ShutterStock

W tym roku wnioski VAT-REF o zwrot podatku zapłaconego w innych krajach UE od zakupów dokonanych w zeszłym roku można składać do 2 października.

Co do zasady termin ten mija z końcem września, jednak w tym roku 30 września to sobota, więc termin przesuwa się na pierwszy dzień roboczy, czyli 2 października.

Możliwość uzyskania zwrotu przewiduje dyrektywa 2008/9/WE oraz poszczególne przepisy ustawy o VAT (art. 89 ust. 1 i następne, w tym ust. 1h). Przede wszystkim wniosek w tym zakresie mogą złożyć podatnicy, którzy spełniają określone warunki. Po pierwsze, chodzi o takich przedsiębiorców, którzy w kraju Unii Europejskiej, gdzie zapłacili VAT i domagają się jego zwrotu, nie mają siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności, miejsca zamieszkania ani nawet zwykłego miejsca pobytu. Po drugie, o zwrot mogą ubiegać się jedynie podatnicy VAT czynni. Po trzecie, chodzi o zakupy towarów i usług za granicą (w państwach UE), które następnie zostały wykorzystane – w całości lub częściowo – przez podatnika do działalności opodatkowanej VAT w Polsce. Nie mogą to być wydatki na cele prywatne. Po czwarte, zwrot może dotyczyć jedynie podatku od takich zakupów za granicą, które dają w Polsce prawo do odliczenia. Przykładowo można więc występować o zwroty VAT od zakupu paliwa do samochodów, opłat za przejazd autostradami, naprawy pojazdu czy zakup wyposażenia firmy. Ważne jest też właściwe udokumentowanie zakupów fakturami lub rachunkami.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane