statystyki

Budowlanka powątpiewa, a urzędy już zwracają VAT

autor: Mariusz Szulc, Łukasz Zalewski, Agnieszka Pokojska21.08.2017, 07:49; Aktualizacja: 30.10.2017, 10:39
praca pracownik budowa

Zasadniczo mikroprzedsiębiorcy będą mieli obowiązek przesyłania co miesiąc JPK_VAT dopiero od 1 stycznia 2018 r. Obecnie mogą to zrobić na zasadzie dobrowolności.źródło: ShutterStock

Branża budowlana i eksperci mają obawy, czy faktycznie mikroprzedsiębiorcy odzyskają podatek w 15 dni. Ale to już się dzieje.

Obawy przedsiębiorców rozwiewają przedstawiciele izb administracji skarbowej w Warszawie i w Białymstoku. Przedstawicielka warszawskiej izby informuje, że w ciągu 15 dni zwrócono VAT w 1400 przypadkach (na 1980). Identyczny wskaźnik (85,3 proc.) podaje przedstawiciel izby białostockiej, gdzie do tej pory w 15-dniowym terminie zwrócono VAT w 388 przypadkach (patrz ramka).

O zwrotach w ciągu 15 dni poinformowało niedawno Ministerstwo Finansów w specjalnym komunikacie. Wcześniej zapowiedział to w wywiadzie dla DGP Paweł Cybulski, wiceminister finansów i zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej („W budownictwie superszybki zwrot VAT. A w egzekucji reforma” – DGP nr 122 z 27 czerwca br.).

W najnowszym komunikacie resort finansów podał szczegóły.

Zasadniczo VAT w ciągu 15 dni mogą odzyskiwać tylko mikroprzedsiębiorcy. W praktyce ma to głównie pomóc stanąć na nogi podwykonawcom, którzy najbardziej ucierpieli na wprowadzeniu od 2017 r. w budowlance odwrotnego obciążenia VAT.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane