statystyki

Inwestowanie w spółki osobowe nie zwalnia z CIT

autor: Łukasz Zalewski26.07.2017, 20:00
Fundusz uważał, że nie będzie płacić w Polsce podatku, bo spełni wszystkie warunki zwolnienia zapisane w art. 6 ust. 1 pkt 10a i ust. 3 ustawy o CIT.

Fundusz uważał, że nie będzie płacić w Polsce podatku, bo spełni wszystkie warunki zwolnienia zapisane w art. 6 ust. 1 pkt 10a i ust. 3 ustawy o CIT.źródło: ShutterStock

Fundusz luksemburski, który chce inwestować w polskie spółki osobowe, a współzarządzający nim nie mają zezwolenia luksemburskiego organu nadzoru, nie spełnia dwóch warunków niezbędnych do zwolnienia z podatku w Polsce – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła spółki luksemburskiej mającej status specjalistycznego funduszu inwestycyjnego, który jest instytucją wspólnego inwestowania w papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego i inne prawa majątkowe. W skład zarządu funduszu wchodzi spółka zarządzająca oraz osoby fizyczne.

Fundusz podlega opodatkowaniu w Luksemburgu, ale zarazem jest tam zwolniony z podatku. Fundusz planował wejście na rynek polski i kupowanie udziałów w polskich spółkach jawnych i komandytowych.

Spór z polskim fiskusem dotyczył zwolnienia z CIT. Fundusz uważał, że nie będzie płacić w Polsce podatku, bo spełni wszystkie warunki zwolnienia zapisane w art. 6 ust. 1 pkt 10a i ust. 3 ustawy o CIT.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane