statystyki

Inwestowanie w spółki osobowe nie zwalnia z CIT

autor: Łukasz Zalewski26.07.2017, 20:00
Fundusz uważał, że nie będzie płacić w Polsce podatku, bo spełni wszystkie warunki zwolnienia zapisane w art. 6 ust. 1 pkt 10a i ust. 3 ustawy o CIT.

Fundusz uważał, że nie będzie płacić w Polsce podatku, bo spełni wszystkie warunki zwolnienia zapisane w art. 6 ust. 1 pkt 10a i ust. 3 ustawy o CIT.źródło: ShutterStock

Fundusz luksemburski, który chce inwestować w polskie spółki osobowe, a współzarządzający nim nie mają zezwolenia luksemburskiego organu nadzoru, nie spełnia dwóch warunków niezbędnych do zwolnienia z podatku w Polsce – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła spółki luksemburskiej mającej status specjalistycznego funduszu inwestycyjnego, który jest instytucją wspólnego inwestowania w papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego i inne prawa majątkowe. W skład zarządu funduszu wchodzi spółka zarządzająca oraz osoby fizyczne.

Fundusz podlega opodatkowaniu w Luksemburgu, ale zarazem jest tam zwolniony z podatku. Fundusz planował wejście na rynek polski i kupowanie udziałów w polskich spółkach jawnych i komandytowych.

Spór z polskim fiskusem dotyczył zwolnienia z CIT. Fundusz uważał, że nie będzie płacić w Polsce podatku, bo spełni wszystkie warunki zwolnienia zapisane w art. 6 ust. 1 pkt 10a i ust. 3 ustawy o CIT.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane