statystyki

Jeden właściciel też mógł korzystać na optymalizacji

autor: Łukasz Zalewski24.07.2017, 07:37; Aktualizacja: 24.07.2017, 11:30
pieniądze, kasa, banknot

Od 1 stycznia 2016 r. ustawodawca zlikwidował możliwość takiej optymalizacjiźródło: ShutterStock

Nie ma znaczenia, czy odrębna własność lokali została ustanowiona na rzecz tylko jednego właściciela, czy na dwóch lub więcej. W każdym takim przypadku można było zaoszczędzić na podatku od nieruchomości – wynika z wyroku NSA.

Sprawa dotyczyła spółki będącej właścicielem działki, na której jest posadowiony budynek. Firma chciała ustanowić odrębną własność dwóch lub więcej lokali na własną rzecz.

Spór sprowadzał się do tego, czy takie wyodrębnienie powoduje powstanie współwłasności lokalu. Przed 2016 r. (tego okresu dotyczyła sprawa) dawało to możliwość znacznego zmniejszenia podatku od nieruchomości od budynku. Pozwalał na to art. 3 ust. 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Optymalizacja polegała na tym, że po wyodrębnieniu własności lokali każdy ze współwłaścicieli płacił podatek od całej powierzchni swojego lokalu oraz – tylko proporcjonalnie – od części wspólnej budynku. Wynosiło to znacznie mniej, niż gdyby opodatkować cały budynek.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane