statystyki

Sprzedawca czasem także będzie decydował o split payment

autor: Łukasz Zalewski06.07.2017, 07:19; Aktualizacja: 06.07.2017, 07:49
podatki

Takie wyjaśnienia przekazało DGP Ministerstwo Finansów.źródło: ShutterStock

Sprzedawca, który otrzymał od nabywcy podatek na rachunek VAT, a potem udzielił rabatu, będzie mógł zdecydować, z jakiego konta zwrócić część podatku na rachunek VAT nabywcy: czy ze swojego rachunku VAT, czy z konta rozliczeniowego.

Takie wyjaśnienia przekazało DGP Ministerstwo Finansów. Resort odniósł się do sytuacji udzielenia rabatu posprzedażowego, ale taka sama procedura powinna dotyczyć zwrotu towaru i opustów. Chodzi o przypadki, gdy nabywca będzie płacił sprzedawcy za dostawę towaru w systemie podzielonej płatności.

●PRZYKŁAD

Nabywca przelał sprzedawcy 450 zł na jego zwykłe konto firmowe oraz 103,50 zł na konto VAT. Następnie sprzedawca udzielił nabywcy 10 proc. rabatu, w związku z czym musi zwrócić 10,35 zł podatku nabywcy.

Po udzieleniu rabatu w wysokości 10,35 zł sprzedawca będzie miał do wyboru, w jaki sposób zwrócić te pieniądze na rachunek VAT nabywcy: czy zrobi to ze swojego rachunku VAT, czy ze swojego rachunku rozliczeniowego.

Aleksandra Plichta, doradca podatkowy i starszy konsultant w PwC, przypomina, że split payment, zgodnie z założeniem MF, ma być dobrowolny, a o jego zastosowaniu ma decydować nabywca. Inaczej będzie jednak z rabatami i ze zwrotami towarów. W tym wypadku to sprzedawca, a nie nabywca, będzie odgrywał kluczową rolę, decydując o tym, czy wybrać mechanizm split payment.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane