statystyki

Sprzedawca czasem także będzie decydował o split payment

autor: Łukasz Zalewski06.07.2017, 07:19; Aktualizacja: 06.07.2017, 07:49
podatki

Takie wyjaśnienia przekazało DGP Ministerstwo Finansów.źródło: ShutterStock

Sprzedawca, który otrzymał od nabywcy podatek na rachunek VAT, a potem udzielił rabatu, będzie mógł zdecydować, z jakiego konta zwrócić część podatku na rachunek VAT nabywcy: czy ze swojego rachunku VAT, czy z konta rozliczeniowego.

Takie wyjaśnienia przekazało DGP Ministerstwo Finansów. Resort odniósł się do sytuacji udzielenia rabatu posprzedażowego, ale taka sama procedura powinna dotyczyć zwrotu towaru i opustów. Chodzi o przypadki, gdy nabywca będzie płacił sprzedawcy za dostawę towaru w systemie podzielonej płatności.

●PRZYKŁAD

Nabywca przelał sprzedawcy 450 zł na jego zwykłe konto firmowe oraz 103,50 zł na konto VAT. Następnie sprzedawca udzielił nabywcy 10 proc. rabatu, w związku z czym musi zwrócić 10,35 zł podatku nabywcy.

Po udzieleniu rabatu w wysokości 10,35 zł sprzedawca będzie miał do wyboru, w jaki sposób zwrócić te pieniądze na rachunek VAT nabywcy: czy zrobi to ze swojego rachunku VAT, czy ze swojego rachunku rozliczeniowego.

Aleksandra Plichta, doradca podatkowy i starszy konsultant w PwC, przypomina, że split payment, zgodnie z założeniem MF, ma być dobrowolny, a o jego zastosowaniu ma decydować nabywca. Inaczej będzie jednak z rabatami i ze zwrotami towarów. W tym wypadku to sprzedawca, a nie nabywca, będzie odgrywał kluczową rolę, decydując o tym, czy wybrać mechanizm split payment.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane