Jak opodatkować dochody cudzoziemca

autor: Mariusz Makowski02.07.2017, 14:30
Jeżeli cudzoziemiec wykonuje pracę w Polsce na podstawie umowy o pracę, to sprawa jest prosta

Jeżeli cudzoziemiec wykonuje pracę w Polsce na podstawie umowy o pracę, to sprawa jest prostaźródło: ShutterStock

Z rekordowo niskim poziomem bezrobocia Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym rynkiem pracy – szczególnie dla osób z Ukrainy. Według szacunków tylko w 2016 r. do Polski przyjechało około miliona cudzoziemców zza wschodniej granicy, by podjąć tu pracę. A teraz, po zniesieniu wiz, może być ich jeszcze więcej. Należy jednak pamiętać, że zatrudnienie osoby z innego państwa, szczególnie spoza Unii Europejskiej, jest bardziej skomplikowane i czasochłonne niż zatrudnienie Polaka. Obowiązki pracodawcy wiążą się przede wszystkim z legalizacją zatrudnienia i pobytu cudzoziemca oraz ze spełnieniem wymagań podatkowych.

Zakres obowiązków podatkowych cudzoziemców zależy w pierwszej kolejności od tego, czy są oni polskimi rezydentami (osobami mieszkającymi w Polsce), czy nierezydentami. Jeżeli cudzoziemiec wykonuje pracę w Polsce na podstawie umowy o pracę, to sprawa jest prosta: jego dochody podlegają opodatkowaniu w Polsce, bez względu na to, czy miejsce zamieszkania znajduje się w naszym kraju, czy nie. Pracodawca w jednym i drugim przypadku odprowadza zaliczkę na podatek i sporządza informację PIT-11.

Sytuacja się komplikuje się przy działalności wykonywanej osobiście, czyli przede wszystkim umowach cywilnoprawnych. Obowiązki płatnika w przypadku tego źródła przychodów będą zależały od tego, w którym kraju cudzoziemiec ma miejsce zamieszkania oraz czy przedstawia płatnikowi certyfikat rezydencji. Może się okazać, że w zależności od sytuacji płatnik może być zobowiązany do poboru 18 proc. zaliczki na podatek lub 20 proc. podatku ryczałtowego. Możliwa jest też sytuacja, że zleceniobiorca nie będzie potrącał żadnego podatku. Uczestnicy szkoleń mają więc dużo pytań związanych z prawidłowym opodatkowaniem dochodów uzyskiwanych przez cudzoziemców.

Płatnik nie musi weryfikować oświadczenia cudzoziemca

PROBLEM Obywatel Ukrainy, zleceniobiorca, przebywa w Polsce od 15 marca 2017 r. Oświadczył, że centrum zainteresowań życiowych i gospodarczych ma w Polsce. Przebywa tu jednak mniej niż 183 dni w roku. Czy mimo to mogę opodatkować jego wynagrodzenie na zasadach ogólnych na podstawie tylko oświadczenia?

ODPOWIEDŹ Jednym z najczęściej pojawiających się pytań związanych z opodatkowaniem zleceniobiorców z zagranicy jest kwestia ustalenia, czy stosować wobec nich przepisy dotyczące nierezydentów (osób niemających miejsca zamieszkania w Polsce), czy rezydentów. W tym przypadku obowiązki podatkowe będą zależeć od tego, czy cudzoziemiec wykonujący umowę w Polsce ma miejsce zamieszkania w naszym kraju, czy na Ukrainie. Jeżeli zleceniobiorca deklaruje, że ma miejsce zamieszkania w Polsce, wówczas zleceniodawca rozlicza jego dochody tak samo jak Polaków – od dochodu odprowadza 18-proc. zaliczkę na podatek dochodowy, a po zakończeniu roku (lub umowy) sporządza informację PIT-11.

Zgodnie z art. 3 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2032) za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski uważa się osobę fizyczną, która:

1) posiada w Polsce centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

2) przebywa na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Tak więc cudzoziemiec nie musi przebywać w Polsce 183 dni, żeby być uznanym za mieszkającego w Polsce. Jeżeli zleceniobiorca oświadcza, że ma miejsce zamieszkania w Polsce, to takie oświadczenie jest wiążące dla płatnika. Płatnik nie ma bowiem żadnych uprawnień, by weryfikować, czy podatnik faktycznie ma „ośrodek interesów życiowych” w Polsce.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane